W dniu 29 września odbyło się seminarium naukowe Katedry Ekonomii i Zarządzania oraz przedstawicieli pomorskiego biznesu, na którym wstępnie dyskutowano warunki przeprowadzenia badania potrzeb kadrowych w przemysłach i usługach związanych z gospodarką morską i regionami, w których działa Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna (4 województwa).
Badania, prowadzone wraz z Pomorską Specjalną Strefą Ekonomiczną, Krajową Izbą Gospodarki Morskiej, Pomorskim Klastrem Edukacyjnym oraz Polskim Klastrem Morskim, będą realizowane w ramach projektu naukowego prowadzonego przez Katedrę Ekonomii i Zarządzania. W spotkaniu oprócz pracowników naukowych Katedry Ekonomii i Zarządzania uczestniczyli także przedstawiciele Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej:
- Jarosław Kaczorowski, kierownik biura Bałtyckiego Portu Nowych Technologii,
- Maciej Krzesiński, prezes fundacji Centrum Technologii Morskich,
- Mateusz Maksymiuk, dyrektor działu Projektów Strefowych /GPNT/,
- Damian Orzeł, pracownik Zespołu Szkolnictwa Zawodowego w Dziale Projektów Strefowych,
- Rafał Machowiak, dyrektor biura Krajowej Izby Gospodarki Morskiej.
Na początku spotkania dr H. Mackiewicz przedstawiła prezentację związaną z teoretycznymi podstawami badania marketingowego na potrzeby rynku pracy, następnie dr K. Skrzeszewska omówiła zagadnienia dotyczące marynarskiego rynku pracy. Prezentacje te stanowiły podstawę do dalszej merytorycznej dyskusji na temat: jakie obszary, jakimi metodami i w jakim zakresie można badać, a także na ile badania te mogą być przydatne zarówno dla sfery biznesu, jak i nauki.
Następnie głos zabrał Mateusz Maksymiuk, dyrektor Działu Projektów Strefowych, który zaprezentował stanowisko PSSE i główne cele badawcze, jakimi są m.in. diagnoza aktualnej sytuacji firm pod kątem potencjału ludzkiego czy też weryfikacja zawodów nauczanych w szkołach ponadgimnazjalnych i uczelniach pod kątem ich przydatności na rynku pracy. Po prezentacjach dyskutowano na temat wzajemnych korzyści, które może przynieść realizacja badania, a także wstępnie ustalono zespoły badawcze, które będą spotykały się już w węższym gronie, by doprecyzować dalszą współpracę.
Polski Klaster Morski