Duńska firma RelyOn rozwija działalność w Polsce. Centrum szkoleniowe z własnym basenem będzie zajmować się przeprowadzaniem szkoleń dla pracowników firm offshore. Nowa lokalizacja posłuży całemu nadbałtyckiemu ekosystemowi branży.
RelyOn specjalizuje się w przeprowadzaniu szkoleń certyfikowanych przez GWO (Global Wind Organization) i IRATA (Industrial Rope Access Trade Association). Dostarcza usługi i rozwiązania w zakresie bezpieczeństwa, wspierając transformację energetyczną. W ponad 40 oddziałach zlokalizowanych na całym świecie firma koncentruje się na pracowników w branżach wysokiego ryzyka, szczególnie w sektorach offshore i odnawialnych źródeł energii.
W Gdańsku RelyOn oferuje obecnie wiele różnych programów, skierowanych zarówno do klientów indywidualnych, jak i firm. Ze względu na dynamiczny rozwój branży energetyki odnawialnej w regionie oraz związane z tym rosnące zapotrzebowanie na wykwalifikowanych pracowników, podjęto decyzję o wybudowaniu nowej siedziby.
Nowa jakość szkoleń w nowym miejscu
Nowoczesne centrum szkoleniowe pojawi się na mapie Pomorza już w drugim kwartale 2025 roku. Nowa lokalizacja, usytuowana przy ul. Szczęśliwej, zapewni kursantom jeszcze lepszą dostępność dzięki niedalekiej odległości od gdańskiego lotniska, drogi ekspresowej S7 oraz Pomorskiej Kolei Metropolitalnej. Ułatwi to dojazd zarówno uczestnikom z całej Polski, jak i zagranicznym specjalistom, wśród których usługi RelyOn cieszą się dobrą renomą.
– Jestem niezwykle dumny, że już wkrótce będziemy mogli zaprezentować nasze nowe centrum szkoleniowe. To wyjątkowe miejsce, które poza najwyższej jakości merytoryką, zaoferuje naszym kursantom doskonałą infrastrukturę i warunki do nauki - komentuje Witold Szczepkowski, country manager RelyOn.
Jak mówi, w nowym centrum szkoleniowym odwiedzający zadbają o swój rozwój kompleksowo: korzystając z eksperckiego wsparcia, podniosą swoje kwalifikacje, i będą mieli okazję zaopatrzyć się w niezbędny osprzęt.
- Wraz ze zmianą lokalizacji rozbudowujemy również naszą ofertę. Naszym priorytetem jest dynamiczna odpowiedź na wciąż rosnące oczekiwania rynku i potrzeby naszych klientów. To nasza cegiełka do tego, by Gdańsk i region stały się offshorową stolicą Polski – dodaje Witold Szczepkowski.
Kluczową innowacją będzie basen przeznaczony do szkoleń dla sektora offshore, umożliwiający realistyczne symulacje warunków pracy na morzu. Nowa infrastruktura pozwoli również na rozszerzenie portfolio kursów, obejmując zaawansowane szkolenia dla specjalistów pracujących na morskich farmach wiatrowych. Dzięki dogodnej lokalizacji oraz nowoczesnym rozwiązaniom technicznym, centrum stanie się jedynym tej klasy obiektem szkoleniowym w północnej Polsce, przyciągając kursantów zarówno z kraju oraz państw ościennych.
Pomorze stawia na offshore
Uruchomienie nowego ośrodka szkoleniowego jest inicjatywą związaną z działalnością offshore na Pomorzu. Niedawno Agencja Rozwoju Przemysłu otrzymała 291 mln zł pożyczki od Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na budowę fabryki na Wyspie Ostrów w Gdańsku, która będzie produkować wieże dla morskich farm wiatrowych.
Dzięki dofinansowaniu możliwe będzie utrzymanie harmonogramu budowy i terminowe uruchomienie produkcji w drugim kwartale 2025 roku. Inwestycja ma mieć charakter globalny – produkowane komponenty będą wykorzystywane nie tylko w lokalnych projektach, ale również eksportowane na rynki międzynarodowe.
– Już wkrótce branża offshore zacznie odgrywać strategiczną rolę w rozwoju gospodarki Pomorza, przyczyniając się do dynamicznych zmian w regionie. Szacuje się, że do 2030 roku morska energetyka wiatrowa może stworzyć około 42 tys. miejsc pracy oraz zwiększyć przychody samorządów o ponad 900 mln zł rocznie. Te pozytywne zmiany zachodzą lawinowo, a ekosystem sektora rośnie w oczach – mówi Radosław Bojarczuk z Invest in Pomerania, inicjatywy koordynowanej przez Agencję Rozwoju Pomorza.
W lipcu 2024 roku pierwsza polska morska farma wiatrowa Bałtyk II otrzymała pozwolenie na budowę od Wojewody Pomorskiego. Wspólny projekt Polenergii i norweskiej Equinor zakłada budowę 50 turbin o łącznej mocy 720 MW, a pierwsze z nich zostaną uruchomione w 2027 roku.
Czytaj także:
Ruszają przygotowania do przewiertu dla morskich farm wiatrowych Bałtyk 2 i 3
Bałtyk 2 i Bałtyk 3 z pierwszą dostawą od Tele-Foniki Kable
Polenergia i Equinor mają komplet pozwoleń na budowę projektów Bałtyk 2 i 3
W tym samym czasie spółka PGE Baltica w pracuje nad rozwojem trzech morskich farm wiatrowych. Najbardziej zaawansowany projekt – farma Baltica 2 – o mocy około 1,5 GW, ma zostać uruchomiony w 2027 roku.
Czytaj także:
Farma wiatrowa Baltica 2 będzie jedną z największych na świecie
PGE i Ørsted podjęły ostateczną decyzję inwestycyjną dla projektu Baltica 2
Sąsiadująca farma Baltica 3, o mocy 1 GW, powstaje we współpracy z duńskim potentatem Ørsted. Trzecia farma, Baltica 1, budowana własnymi siłami PGE, ma produkować około 0,9 GW mocy i być gotowa w przyszłej dekadzie.