Jednym ze sposobów poznania świata podwodnego jest hydroakustyka, stanowiąca ważny obszar badań naukowych. Tej właśnie dziedzinie będzie poświęcone międzynarodowe sympozjum SHA 2016, organizowane już po raz 10. przez Gdański Oddział Polskiego Towarzystwa Akustycznego pod patronatem dwóch organizacji: światowej i europejskiej, skupiających praktycznie towarzystwa akustyczne z całego świata (International Commission for Acoustics i European Acoustics Association). Jest ono jednocześnie 33. edycją Sympozjum Hydroakustyki, które organizują od samego początku wspólnie Politechnika Gdańska i Akademia Marynarki Wojennej.
Sympozjum odbędzie się w Jastrzębiej Górze w dniach 17-20 maja br. Tematyka konferencji obejmuje najważniejsze obszary hydroakustyki, przy czym każdego roku danym zagadnieniom poświęca się szczególną uwagę. Tym razem za ważne i aktualne organizatorzy uznali następujące kwestie: wykorzystanie metod akustycznych w systemach bezpieczeństwa morskiego, komunikacja podwodna w morzu płytkim oraz zagrożenie hałasem środowiska morskiego.
Wyniki badań zespołów naukowych będą prezentowały uznane autorytety w dziedzinie akustyki podwodnej. Jeden z referatów plenarnych wygłosi prof. dr hab. inż. Eugeniusz Kozaczka z Politechniki Gdańskiej, który będzie mówić o technicznych rozwiązaniach wspierających ochronę granicy państwowej w rejonie Zalewu Wiślanego. Prof. Chi-Fang Chenz, dyrektor Katedry Inżynierii Oceanicznej z Narodowego Uniwersytetu w Tajwanie, dokona przeglądu rozwoju metod modelowania środowiska morskiego, zaś dr inż. Tanja Grießmann z Uniwersytetu Leibniza w Hanowerze przedstawi możliwości zastosowania kurtyn powietrznych w postaci pęcherzyków do obniżania poziomu hałasu konstrukcji podwodnych w rejonach przybrzeżnych. Zaawansowanym metodom redukcji hałasu strukturalnego poświęcony zostanie referat prof. dr. hab. inż. Jerzego Wiciaka z Akademii Górniczo-Hutniczej. Z kolei dr Christopher J. Jenkins z Uniwersytetu Kolorado w Boulder (USA) i Uniwersytetu w Adelajdzie (Australia) przedstawi wyniki badań rozpraszania fal akustycznych przez dno morskie intensywnie pokryte bentosem. Uzupełnieniem sesji plenarnych będzie wykład profesora Andrzeja Nowickiego z Instytutu Podstawowych Problemów Techniki w Warszawie, poświęcony badaniom arterii krwionośnych z wykorzystaniem fal ultradźwiękowych o dużej częstotliwości. Ze względu na bliskie podobieństwo systemów akustycznych medycznej diagnostyki ultradźwiękowej i systemów hydroakustycznych, tematyka konferencji od lat obejmuje również te zagadnienia.
- Hydroakustyka nabiera w ostatnim czasie znaczenia - mówi organizatorka sympozjum, dr hab. inż. Grelowska Grażyna, prof. nadzw. PG. - Daje ona bowiem najbardziej efektywne narzędzia do badania środowiska podwodnego. Ponadto wszystkie kraje europejskie, w tym Polska, podlegają dyrektywie Unii Europejskiej, ustanawiającej ramy wspólnych działań na rzecz osiągnięcia lub utrzymania dobrego stanu środowiska wód morskich (Good Environmental Status - GES), które muszą być przeprowadzone do 2020 roku. Jednym z wyznaczników dobrego stanu środowiska jest hałas. Ważne są więc działania dotyczące m.in. kwestii monitorowania źródeł tego hałasu i zapewnienia jego odpowiedniego natężenia. Dlatego właśnie konieczne jest organizowanie branżowych wydarzeń związanych z tą tematyką, stanowiącą jeden z wiodących tematów sympozjum.
Sympozja z hydroakustyki, organizowane regularnie od ponad 30 lat, mają ugruntowaną pozycję w skali międzynarodowej. Stanowią jedyne w Polsce i pierwsze w Europie forum wymiany myśli naukowej z tego obszaru. Tegoroczne Sympozjum z Hydroakustyki (jednocześnie 10th EAA International Symposium on Hydroacoustics) będzie jedyną w Europie konferencją poświęconą wyłącznie akustyce podwodnej. Stworzyło to możliwość zgromadzenia naukowców reprezentujących europejskie i pozaeuropejskie ośrodki naukowe, w których dziedzina ta oraz zagadnienia jej pokrewne są rozwijane.
W tym roku sympozjum poświęcone jest pamięci prof. Leifa Biorno, który przez długie lata wspierał aktywnie organizację tego wydarzenia, a który odszedł w 2015 roku.
Partnerami sympozjum są: Komitet Akustyki Polskiej Akademii Nauk, Polskie Towarzystwo Akustyczne, Politechnika Gdańska i Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni.
Więcej informacji na temat wydarzenia znaleźć można na stronie sympozjum.
rel (Politechnika Gdańska)