Inne

Jak projekty unijne poprawiają jakość życia mieszkańców Europy Północnej? Jakie korzyści przynosi współpraca ponadnarodowa? Jak znaleźć do niej partnerów i przygotować dobry projekt? Czym jest INTERREG? - odpowiedzi na te i inne pytania poznają uczestnicy konferencji "INTERREG changes the Baltic Sea Region. Stories that inspire". Wydarzenie, które odbędzie się w dniach 23-24 maja br. w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku, zainauguruje wiceminister rozwoju Adam Hamryszczak.

W okresie lipiec 2015 r. - czerwiec 2016 r. Polska sprawuje przewodnictwo w Radzie Państw Morza Bałtyckiego. Gdańskie spotkanie, organizowane jest właśnie w jego ramach, przez Ministerstwo Rozwoju we współpracy z instytucjami realizującymi programy INTERREG: Południowy Bałtyk, Region Morza Bałtyckiego i Centralny Bałtyk oraz INTERACT'em.

Z programów Interreg mogą korzystać mieszkańcy Polski, Niemiec, Danii, Szwecji, Finlandii, Estonii, Łotwy, Litwy, Norwegii, Rosji i Białorusi.

- Poprzez przedstawienie wpływu programów na rozwój obszaru Morza Bałtyckiego, chcemy zachęcić większą ilość instytucji do współdziałania. Pokazać, że współpraca międzynarodowa pomaga wspólnie podejmować nowe wyzwania i rozwiązywać problemy. Nie mniej ważne są też efekty ekonomiczne - podkreślił wiceminister Hamryszczak. 

Dodał, że spotkanie będzie okazją do poznania przykładów zrealizowanych projektów i założeń programów Interreg, rozmów z ekspertami oraz znalezienia partnerów do przyszłych przedsięwzięć.

W pierwszym dniu odbędą się m.in. panele tematyczne z udziałem ekspertów i beneficjentów realizujących projekty związane z poprawą stanu środowiska, transportu, innowacyjności i przedsiębiorczości w Regionie Morza Bałtyckiego.

Uczestnicy drugiego dnia spotkania dowiedzą się m.in. jak przygotować dobry projekt INTERREG. Będą mogli też odwiedzić miejsca realizacji inwestycji INTERREG w Gdańsku.

Rejestracji można dokonać za pośrednictwem strony www. Można tam także znaleźć program oraz więcej szczegółów dotyczących konferencji.

Programy Interreg umożliwiają budowanie międzynarodowych sieci współpracy, klastrów, zdobycie dostępu do najnowszych badań i innowacji czy uzyskanie wsparcia dla promocji swoich produktów, w różnych sektorach gospodarki. Wspólne działania mogą dotyczyć dziedzin takich jak transfer innowacji, umiędzynaradawianie MŚP, rozwój zielonych technologii, jak i tradycyjnych sektorów gospodarki.

Dotychczas udzielone wsparcie UE na wzmacnianie konkurencyjności firm w państwach regionu Morza Bałtyckiego, zaowocowało m.in. utworzeniem klastra współpracy przedsiębiorców LNG (Liquid Natural Gas) i przyciągnięciem inwestycji rzędu blisko 50 mln euro, a także wykreowaniem ok. 35 prototypów innowacyjnych produktów meblarskich.

Informacje o wszystkich programach Interreg dostępnych dla polskich instytucji, publikowane są na portalu Funduszy Europejskich. 

rel (Ministerstwo Rozwoju)

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.0777 4.1601
EUR 4.2961 4.3829
CHF 4.6158 4.709
GBP 5.1533 5.2575

Newsletter