Inne

Przemysł stoczniowy jest jedną z bardziej otwartych na świat gałęzi przemysłu, dlatego dotyka je globalna konkurencja i z tego powodu musi dostosowywać się do stale rosnących wymagań klientów. Wśród nich jest stałe podnoszenie poziomu bezpieczeństwa pracy z jednoczesnym podnoszeniem wydajności pracy. Wspomaganie stoczni w wypełnianiu tych wymagań wpisuje się w strategię firmy 3M łączącą maksymalną ochronę pracownika z maksymalną ergonomią jego pracy.

Od ponad 100 lat pracuje nad praktycznym wykorzystaniem nauki, ciągle wprowadzając nowe rozwiązania, które poprawiają ergonomię pracy przy jednoczesnym zapewnieniu maksymalnej ochrony pracownika. Przemysł stoczniowy od lat korzysta z rozwiązań komunikacyjnych, ochrony pracowników szczególnie spawaczy, produkty do pracy w strefach zagrożonych wybuchem.

Pod względem warunków pracy przemysł stoczniowy jest niezwykle wymagający. Głównymi źródłami zagrożeń są prace związane z obróbką metali jak spawanie, szlifowanie, zabezpieczanie antykorozyjne. Biorąc pod uwagę niezbędną długość użytkowania budowanych i remontowanych jednostek muszą się one wykazywać ponadprzeciętną trwałością. Z tego powodu, w przemyśle stoczniowym, stosowane są specjalne rodzaje stali, aluminium, specjalne rodzaje powłok. Wymusza to stosowanie najlepszych dostępnych ochron jakie powinni stosować pracownicy. Specyfika przemysłu stoczniowego w większości przypadków uniemożliwia zastosowanie środków ochrony zbiorowej, a możliwość redukcji zagrożeń u źródła jest związana bezpośrednio z wymaganiami klientów zlecających remonty bądź budowę jednostek. Z tego powodu środki ochrony indywidualnej wciąż są podstawową metodą ograniczania narażenia pracowników na czynniki szkodliwe. W tym kontekście istotnym problemem jest świadomość pracowników w zakresie potrzeby ich stosowania, a także umiejętności ich zakładania, użytkowania i konserwowania. 3M prowadzi szereg kampanii edukacyjnych takich jak Akademia Spawacza, Dni Bezpieczeństwa, specjalistyczne szkolenia, a także usługi konsultingowe pomagające podnieść poziom BHP w zakładach pracy.

Przykładem takich działań mogą być spotkania z pracownikami stoczni połączonymi z plenerowymi interaktywnymi szkoleniami. Spotkania te mogą być prowadzone praktycznie w dowolnym miejscu stoczni, tak aby wyeliminować konieczność niepotrzebnego przemieszczania się pracowników po terenie stoczni, a także zaoszczędzić ich czas. W trakcie szkoleń specjaliści z zakresu środków ochrony indywidualnej omawiają główne źródła zagrożeń na stanowiskach pracy, a co ważniejsze szczegółowo przedstawiają możliwe skutki wieloletniego narażenia na te czynniki. W trakcie szkoleń wykorzystywane są różnorodne narzędzia ułatwiające pracownikom zrozumienie, czasem nawet bardzo skomplikowanych, negatywnych mechanizmów działania szkodliwych substancji na organizm ludzki. Przykładowo pracownicy sami mogą się przekonać jak wpływa uszkodzenie słuchu na zrozumiałość mowy, a także co się dzieje z organizmem człowieka chorego na pylicę. 

Świadomość negatywnych skutków działania takich czynników jak pyły w tym dymy spawalnicze, gazy, hałas wpływa na zrozumienie konieczności stosowania środków ochrony indywidualnej. Jednak pracownicy muszą zarówno chcieć, jak i umieć je stosować. Najlepszym sposobem nauki jest praktyczny trening ich użytkowania obejmujący ocenę stanu technicznego, technikę zakładania, przeprowadzenia testów skuteczności ochrony, a także zasad przechowywania i konserwacji. W trakcie szkoleń pracownicy mają możliwość przetestowania konkretnych ochron, założenia ich oraz wysłuchania instruktażu specjalistów. Niebagatelną zaletą tego typu szkoleń jest także możliwość sprawdzenia działania omawianych ochron. Pracownicy mają do swojej dyspozycji profesjonalne urządzenia PortaCount i EarFit Validation umożliwiające ocenę dopasowania masek filtrujących oraz wkładek przeciwhałasowych. 

Więcej informacji na stronie: www.3m.pl/bhp
 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.0777 4.1601
EUR 4.2961 4.3829
CHF 4.6158 4.709
GBP 5.1533 5.2575

Newsletter