W środę 19 lutego, w Ministerstwie Obrony Narodowej odbyło się spotkanie dotyczące realizacji „Paktu dla Bezpieczeństwa Polski – Pomorze Środkowe”. Spotkanie poprowadził Władysław Kosiniak-Kamysz, wiceprezes Rady Ministrów i Minister Obrony Narodowej.
Maciej Samsonowicz, doradca Ministra Obrony Narodowej zaprezentował listę inwestycji drogowych wybranych przez Zespół. Wskazał również kluczowe przedsięwzięcia do natychmiastowej realizacji: Drogę Czerwoną wraz z Estakadą Kwiatkowskiego oraz Via Pomerania na odcinku od Ustki do Bydgoszczy.
Piotr Malepszak, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury, wraz z delegacją zapewnił o zaangażowaniu resortu infrastruktury w realizację postanowień paktu oraz priorytetowym traktowaniu inwestycji ze względu na ich znaczenie dla obronności.
Poseł Marek Biernacki, przewodniczący Komisji ds. Służb Specjalnych, zwrócił uwagę na geopolityczne uwarunkowania i podkreślił konieczność szybkiego przejścia do fazy realizacji projektu.
W spotkaniu udział wzięli także przedstawiciele województwa pomorskiego – wicemarszałek Leszek Bonna, starosta słupski Paweł Lisowski, Jarosław Podsiadło - koordynator pełnomocników regionalnych oraz przedstawiciele Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.
Podczas spotkania wszyscy uczestnicy wyrazili jednoznaczne poparcie dla realizacji „Paktu dla Bezpieczeństwa Polski – Pomorze Środkowe”, podkreślając jego znaczenie zarówno dla obronności kraju, jak i transportu wojsk sojuszniczych.
Przedstawiciele GDDKiA oraz Ministerstwa Infrastruktury zadeklarowali współpracę i natychmiastowe rozpoczęcie prac nad wskazanymi priorytetami. Ustalono przygotowanie szczegółowego harmonogramu dalszych działań, które mają przyspieszyć realizację już wskazanych inwestycji.
Realizacja „Paktu dla Bezpieczeństwa Polski – Pomorze Środkowe” to nie tylko priorytet strategiczny dla obronności kraju, ale także szansa na rozwój infrastrukturalny i gospodarczy regionu oraz przeciwdziałanie negatywnym trendom demograficznym.
Kolejne spotkanie, dotyczące infrastruktury morskiej i lotniczej, odbędzie się 26 lutego 2025 roku.
LEW/rel
Został jeszcze jeden problem a mianowicie rewitalizacja i remonty linii kolejowych (oprócz tych już wytypowanych przez MON siedmiu na trasach W>E i trzech na kierunkach N>S ). Wiele naszych jednostek wojskowych zostało przez ostatnie 35 lat pozbawionych dostępu do linii kolejowych i bocznic kolejowych. Okoliczni mieszkańcy też by na tym skorzystali.
MON zadeklarował ostatnio pomoc dla PKP w wysokości 400 mln zł na zakup taboru do transportów sprzętu wojskowego. Szykujemy się do wojny. Panie Trump - pomóż pan zastopować to szaleństwo!
PortalMorski.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.