Bezpieczeństwo

Wobec agresywnych działań Rosji państwa Morza Bałtyckiego stanęły w obliczu coraz bardziej złożonych zagrożeń i "nieprzewidywalności w regionie" - głosi deklaracja przyjęta w piątek w Porvoo w Finlandii przez Radę Państw Morza Bałtyckiego.

Działania hybrydowe, rosyjska flota cieni na morzu, zakłócanie GPS, to przykłady zagrożeń, z którymi zmagają się kraje sąsiadujące z Rosją i położone nad Bałtykiem — oświadczyła szefowa fińskiej dyplomacji Elina Valtonen. Posiedzenie Rady z udziałem szefów dyplomacji krajów członkowskich, kończące roczną prezydencję Finlandii odbyło się w Porvoo (ok. 50 km na wschód od Helsinek). Ochrona infrastruktury podwodnej — kontynuowała fińska minister — wymaga ścisłej współpracy ze strony UE, Rady oraz NATO i G7.

Valtonen przyznała, że rosyjska flota cieni jest nie tylko ogólnym zagrożeniem dla bezpieczeństwa Europy, aby podważyć pułap cenowy na ropę przyjęty przez G7 i UE, ale jest to również kwestia bezpieczeństwa środowiskowego we wrażliwym obszarze Bałtyku.

Według Rady wobec "floty cieni" transportującej rosyjską ropę naftową, która wzmacnia także rosyjski potencjał wojenny, wymagane są skoordynowane działania.

W trakcie obrad szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski zadeklarował pomoc w identyfikacji statków należących do tej grupy, które transportując rosyjskie produkty, głównie ropę, omijają sankcje nałożone na Moskwę. Choć liczbę takich jednostek ocenia się na kilkaset, niewiele zostało dotąd zidentyfikowanych — przekazało polskie MSZ.

Zagrożenia ze strony Rosji nie są tylko teoretyczne, ale bardzo realne, szczególnie gdy ma zamiar zaatakować europejski ład pokojowy — podkreśliła Annalena Baerbock, szefowa dyplomacji Niemiec, z rąk których Finlandia w połowie ub. roku przejęła przewodnictwo w Radzie. Zaznaczyła, że dzięki wejściu Finów i Szwedów do NATO region stał się mocniejszy.

Z początkiem lipca przewodnictwo w Radzie przejmuje Estonia. Będziemy kontynuować tzw. nordycką sauna dyplomację — zapowiedział szef estońskiego MSZ Margus Tsahkna. Dodał, że dzięki Finlandii i Szwecji w NATO, w regionie mówi się już o innej "skali bezpieczeństwa". Podkreślił, że podczas swojej nadchodzącej prezydencji Estonia będzie dążyć do tego, by obszar bałtycki był chroniony, a do tego kluczowa jest współpraca ze wszystkimi krajami, nie tylko w regionie skandynawskim, ale także z Niemcami i Polską.

W Deklaracji z Porvoo potępiono militarną agresję Rosji przeciwko Ukrainie, podkreślając "rażące naruszenie zasad porządku międzynarodowego, przy ciągłym wsparciu wojskowym udzielanym przez Białoruś, Koreę Północną i Iran". Opowiedziano się za dalszym wzmocnienie sankcji wobec Rosji w celu osłabienia jej zdolności do kontynuowania wojny i rozliczeniem Rosji oraz osób odpowiedzialnych za zbrodnie wojenne. Podobnie potępiono "nieludzką i cyniczną" instrumentalizację migracji, stosowaną przez Rosję i Białoruś na ich zachodnich granicach.

Wyrażono także zdecydowane poparcie Rady dla dążeń Ukrainy do przystąpienia do UE oraz NATO.

Rada Państw Morza Bałtyckiego (RPMB) jest międzynarodowym forum politycznym powołanym w 1992 r. w Kopenhadze. W jej skład weszło 11 państw, tj. Dania, Estonia, Szwecja, Finlandia, Niemcy, Islandia, Litwa, Łotwa, Norwegia, Polska, Rosja, a także Komisja Europejska. Wiosną 2022 r. po ataku Rosji na Ukrainę, zawieszono współpracę z Rosją w tym gremium, a rosyjskie władze poinformowały o opuszczeniu Rady.(PAP)

 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.0624 4.1444
EUR 4.2785 4.3649
CHF 4.5688 4.6612
GBP 5.1331 5.2369

Newsletter