W czwartek, 11 listopada, w całym kraju świętowana była 103. Rocznica Odzyskania Niepodległości. Na okrętach stacjonujących w Porcie Wojennym w Świnoujściu i Gdyni podniesiona została Wielka Gala Banderowa. Marynarze wystawili posterunki honorowe, złożyli kwiaty w miejscach pamięci, oraz wzięli udział nabożeństwach w intencji Ojczyzny oraz wszystkich imprezach towarzyszących zorganizowanych z okazji Rocznicy Odzyskania Niepodległości.
Obchody Narodowego Święta Niepodległości rozpoczęły się już w poniedziałek, 8 listopada od uroczystych zbiórek stanów osobowych zorganizowanych w jednostkach wojskowych wchodzących w skład 8. Flotylli Obrony Wybrzeża. Odczytane zostały rozkazy okolicznościowe, wręczono wyróżnienia.
W dniu 11 listopada, przedstawiciele Dowództwa oraz jednostek 8. Flotylli Obrony Wybrzeża uczestniczyli w uroczystej mszy świętej odprawianej w kościele p.w. Chrystusa Króla. Następnie w obecności kompanii honorowej oraz pocztów sztandarowych przemaszerowano pod pomnik "Bohaterom Walki o Niepodległość". Odczytano Apel Pamięci, aby uczcić pamięć wszystkich rodaków, którzy walczyli o niepodległość Polski. Dowódca Flotylli komandor Włodzimierz Kułagin wraz z dowódcami podległych mu jednostek wojskowych złożyli kwiaty. Uroczystość odbyła się przy akompaniamencie orkiestry wojskowej.
Klub 8.Flotylli Obrony Wybrzeża wziął udział w akcji "Szacunek dla Munduru". Sala tradycji została otwarta dla zwiedzających. Żołnierze różnych formacji prezentowali swoje umundurowanie i odpowiadali na pytania gości.
Z kolei, jeśli chodzi o Narodowe Święto Niepodległości w Garnizonie Gdynia, to 11 listopada, marynarze gdyńskiej Flotylli wzięli udział w obchodach Narodowego Święta Niepodległości w Trójmieście oraz w Warszawie.
Obchody Narodowego Święta Niepodległości rozpoczęły się od uroczystych zbiórek stanów osobowych jednostek wojskowych wchodzących w skład 3. Flotylli Okrętów, podczas których odczytano rozkazy okolicznościowe oraz wręczono wyróżnienia.
Zgodnie z marynarską tradycją, w Dniu Narodowego Święta Niepodległości, na wszystkich okrętach Marynarki Wojennej stacjonujących w Garnizonie Gdynia podniesiono wielką galę banderową.
Gdyńskie, główne uroczystości w wojskowej asyście honorowej odbyły się pod pomnikiem Polska Morska. Dla podkreślenia rangi obchodów 103. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości z pokładu historycznego niszczyciela OM ORP Błyskawica oddano świąteczny salut składający się z 21 salw armatnich.
Tegoroczne Narodowe Święto Niepodległości 11 listopada odbyło się pod hasłem "Dzień szacunku dla munduru", podczas którego można było dowiedzieć się czym jest mundur dla żołnierzy Wojska Polskiego, jak ważnym jest elementem dla naszego narodu i państwa. Marynarze opowiadali o zasadach noszenia umundurowania, o tym, kto może nosić mundur wojskowy, dlaczego nie każdy ubiór przypominający mundur jest prawdziwym mundurem, i w jakich sytuacjach zobaczymy żołnierza umundurowanego na galowo, a w jakich na służbowo oraz dlaczego żołnierz ma zawsze nakrycie głowy.
11 listopada podczas "Dnia szacunku dla munduru" w Muzeum Marynarki Wojennej oraz jednostkach wojskowych 3. Flotylli Okrętów można było porozmawiać z żołnierzami oraz zobaczyć pokazy mundurów.
Każdy zainteresowany tradycjami i historią Wojska Polskiego, w tym morskiego rodzaju Sił Zbrojnych mógł odwiedzić salę tradycji jednostki. To wyjątkowe miejsce, bo to właśnie tam eksponowany jest sztandar wojskowy. To najważniejszy i najcenniejszy znak jednostki wojskowej, świadczący o męstwie jej żołnierzy i bojowej zdolności jednostki. To jej tożsamość, duma i historia.
rel (8. FOW; 3. FO)
Fot.: 8. FOW