Bezpieczeństwo

Po zakończeniu udziału w ćwiczeniu pk. SPRING STORM 2021, wydzielony moduł bojowy Morskiej Jednostki Rakietowej został przerzucony transportem morskim z Estonii na terytorium Litwy, gdzie uczestniczy w międzynarodowym ćwiczeniu pk. BALTIC FORTRESS 2021. Dla najmłodszej jednostki Marynarki Wojennej RP to już trzecie w tym roku sojusznicze ćwiczenie poza granicami kraju.

Tegoroczne ćwiczenie Marynarki Wojennej Litwy pk. BALTIC FORTRESS 2021 odbywa się wraz z największymi międzynarodowymi ćwiczeniami pk. BALTOPS, organizowanymi przez Marynarkę Wojenną USA. Ćwiczenia odbędą się na wodach terytorialnych i w wyłącznej strefie ekonomicznej Litwy, a także na Zalewie Kurońskim, Mierzei Kurońskiej i w mieście Kłajpeda.

W ćwiczeniach wezmą udział marynarze i żołnierze z Litwy, Polski, Łotwy, Estonii, Wielkiej Brytanii, Kanady i Portugalii. Szkolenie na morzu obejmie wybrane elementy działań taktycznych sił okrętowych, w tym m.in. strzelania artyleryjskie, minowanie i prowadzenie akcji poszukiwawczo-ratowniczych. Ponadto, w rejonach nadbrzeżnych odbędą się ćwiczenia z zakresu obrony i ochrony wojsk przed asymetrycznym zagrożeniem hybrydowym oraz operacja desantu morskiego na Mierzei Kurońskiej i Zalewie Kurońskim. Prowadzone także będą działania związane z zapewnieniem ochrony i obrony portu morskiego w Kłajpedzie.

Udział w ćwiczeniu pk. BALTIC FORTRESS 2021 jednostek morskiego rodzaju sił zbrojnych pozwoli na doskonalenie umiejętności w zakresie załadunku, wyładunku i przerzutu sprzętu wojskowego. Ponadto, jest doskonałą okazją do zdobycia nowych doświadczeń w zakresie bojowego wykorzystania posiadanych środków ogniowych we współdziałaniu z komponentem Wojsk Specjalnych oraz siłami sojuszniczymi. Pozwoli także wydzielonym siłom Morskiej Jednostki Rakietowej na sprawdzenie zdolności do szybkiego przemieszczenia i prowadzenia działań bojowych w rejonach oddalonych od miejsca stałej dyslokacji w ramach obrony kolektywnej obszarów morskich państw członkowskich NATO. 

Morska Jednostka Rakietowa stanowi kluczowy element wsparcia działań sił okrętowych, na których spoczywa główny ciężar prowadzenia operacji morskich. W warunkach bojowych MJR może operować praktycznie na całym wybrzeżu. Zdolności operacyjne MJR, związane z wysoką mobilnością i potencjałem ogniowym, odgrywają decydującą rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa własnym siłom okrętowym na Morzu Bałtyckim. Główny potencjał uderzeniowy MJR stanowią wyrzutnie przeciwokrętowych kierowanych pocisków rakietowych typu NSM (Naval Strike Missile).

rel (3. FO)

Fot.: por. Cezary Skwierawski

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.0502 4.132
EUR 4.2067 4.2917
CHF 4.4591 4.5491
GBP 4.9737 5.0741

Newsletter