Załogi dyżurne SAR z BLMW przeprowadziły dwie akcje ratownicze. Na stały ląd ewakuowano poszkodowanego ze statku Aphrodite I i pracownika platformy wiertniczej Petro Giant. W tym roku to już 23 akcja SAR przeprowadzona przez lotników BLMW.
W piątek, 23 października br. załoga dyżurna SAR z 43 Bazy Lotnictwa Morskiego z Gdyni-Babich Dołów otrzymała alarm ratowniczy: "ewakuacja medyczna”. Jeden z załogantów statku Aphrodite I, znajdującego się ok 42 mil morskich na północny-zachód od Władysławowa, potrzebował pomocy medycznej i ewakuacji na ląd.
Na ratunek wystartowała załoga śmigłowca poszukiwawczo-ratowniczego W-3WARM Anakonda, dowodzona przez kmdr. por. pil. Waldemara Orlińskiego. W trudnych warunkach atmosferycznych śmigłowiec zawisł nad jednostką, a na jej pokład opuszczono ratownika, który przygotował poszkodowanego ze złamaniem podudzia, do transportu lotniczego. Poszkodowanego przekazano obsadzie medycznej Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.
Tego samego dnia, lotnicy SAR z BLMW znów zostali postawieni w stan gotowości. Tym razem zadysponowano załogę dyżurną z 44 Bazy Lotnictwa Morskiego w Darłowie. Natychmiastowej pomocy medycznej i ewakuacji na stały ląd potrzebował jeden z pracowników platformy wiertniczej Petro Giant znajdującej się na Bałtyku, ok. 40 mil morskich od Władysławowa. Załoga śmigłowca poszukiwawczo-ratowniczego W-3WARM Anakonda, dowodzona przez kpt. pil. Marka Wawrzyniaka, wystartowała w kierunku platformy. Poszkodowany został przetransportowany w kierunku lotniska Oksywie, a następnie obsadzie medycznej karetki pogotowia.
Były to: 688 i 689 akcje poszukiwawczo-ratownicze w historii BLMW. W tym czasie udzielono pomocy 367 osobom.
Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej jest jedyną w Polsce formacją lotniczą utrzymująca ciągłą gotowość do prowadzenia działań ratowniczych z powietrza nad obszarami morskimi. Całodobowy dyżur SAR/ASAR, w ramach polskiej strefy odpowiedzialności "Konwencji o poszukiwaniu i ratownictwie morskim" oraz „Konwencji o międzynarodowym lotnictwie cywilnym”, pełniony jest przez załogi śmigłowców W-3WARM w 43 Bazie Lotnictwa Morskiego w Gdyni-Babich Dołach oraz śmigłowców Mi-14PŁ/R lub W-3WARM w 44 Bazie Lotnictwa Morskiego w Darłowie. Przez cały czas, system ratownictwa wspiera załoga samolotu patrolowego M28B 1R Bryza, pełniąca całodobowy dyżur na lotnisku w Siemirowicach koło Lęborka. Tekst i zdjęcia: kmdr ppor. Marcin Braszak
Dajcie z tym wreszcie spokój. To jest ich praca a nie sukces i za to im płacą!!
PortalMorski.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.