Ocean Winds, globalna spółka zajmująca się morską energetyką wiatrową podpisała umowę z CRIST Offshore Sp. z o.o. na zaprojektowanie, budowę i uruchomienie morskiej stacji elektroenergetycznej dla projektu BC-Wind. W poniedziałek 31 marca, na terenie stoczni CRIST w Gdyni, umowę podpisali przedstawiciele obu spółek.
Stacja elektroenergetyczna offshore zostanie wybudowana w stoczni w Gdyni przez polską spółkę, co nie tylko wzmacnia lokalny łańcuch dostaw, ale także przyczynia się do rozwoju krajowych kompetencji w sektorze offshore oraz tworzenia nowych miejsc pracy w polskim przemyśle stoczniowym i energetycznym - podkreślono podczas uroczystości.
To pierwsza tego typu umowa zawarta z polskim dostawcą w ramach tzw. TIER 1, która jest ważnym krokiem w rozwoju krajowego sektora offshore wind. Współpraca potwierdza gotowość polskich firm do realizacji zaawansowanych technologicznie projektów w obszarze odnawialnych źródeł energii.
Morska stacja elektroenergetyczna (OSS), która zostanie wybudowana przez CRIST Offshore w stoczni w Gdyni, jest obecnie w fazie projektowania. Będzie ona wyposażona we wszystkie podstawowe urządzenia elektryczne na potrzeby projektu i będzie ważyła około 2 000 ton. Ukończenie budowy morskiej stacji OSS planowane jest na połowę 2027 r. i zapewni zatrudnienie ponad 400 specjalistom.
– Podpisanie tej umowy to ważny krok potwierdzający kompetencje i gotowość CRIST Offshore do realizacji projektów na wymagającym rynku morskiej energetyki wiatrowej. To także ważny moment dla całego polskiego sektora morskiej energetyki wiatrowej, który coraz mocniej zaznacza swoją obecność na arenie międzynarodowej. Współpraca przy tym projekcie pokazuje, że polskie firmy są w stanie skutecznie konkurować ze światowymi liderami i odgrywać kluczową rolę w rozwoju odnawialnych źródeł energii – mówi Dan Finch – Country Manager na Polskę, Ocean Winds.
– To przełomowy moment dla polskiej branży offshore i dowód na to, z polskie firmy i polski łańcuch dostaw jest gotowy realizować kluczowe elementy morskich farm wiatrowych i konkurować na innych rynkach europejskich. Mam nadzieję, że nasza współpraca zaowocuje w przyszłości kolejnymi kontraktami dla CRIST offshore, także poza polskim rynkiem – mówił z kolei Kacper Kostrzewa, dyrektor projektu BC-Wind Ocean Winds.
Jak podkreślił Bogusz Pniewski, członek zarządu CRIST Offshore, współpraca z Ocean Winds jest zwieńczeniem konsekwentnej pracy, którą od kilkunastu lat wykonuje stocznia wytwarzając konstrukcje dla rynku offshore.
– Dziś jesteśmy gotowi, aby zrealizować taki projekt od początku do końca. To dowód na to, że zdobyliśmy odpowiednie kompetencje i know-how, które pozwalają nam na kompleksowe działania – od fazy projektu, aż po dostarczenie gotowego produktu. Cieszymy się, że możemy wyznaczyć nowy standard w sektorze offshore wind, przyczyniając się do rozwoju local contentu, a tym samym polskiej gospodarki i transformacji energetycznej kraju – mówił Bogusz Pniewski.
O potencjale Trójmiasta w dziedzinie offshore mówił senator Stanisław Gawłowski.
– Bałtyk to potencjalnie nasza wielka szansa, a Trójmiasto może być stolicą nie tylko polskiego, ale również bałtyckiego offshoru. W Trójmieście funkcjonują dwie uczelnie – Uniwersytet Gdański i Uniwersytet Morski w Gdyni, które mają kompetencje w zakresie badań dna morskiego. To tutaj są także kompetencje w zakresie budowy komponentów morskich farm wiatrowych – mówił senator Gawłowski.
Morskie stacje elektroenergetyczne odgrywają kluczową rolę w infrastrukturze morskich farm wiatrowych. To właśnie do tych podstacji dostarczana jest energia wytwarzana przez turbiny na morzu, skąd jest przekształcana i przesyłana na ląd. W ramach projektu energia wytworzona przez turbiny będzie transportowana wewnętrzną siecią kablową do stacji na Morzu Bałtyckim, a następnie eksportowana podwodnym kablem do stacji lądowej w gminie Choczewo.
BC-Wind to projekt morskiej farmy wiatrowej położonej około 23 km na północ od brzegu, na wysokości gmin Krokowa i Choczewo w województwie pomorskim. Projekt zakłada osiągnięcie planowanej mocy 390 MW, przy całkowitej powierzchni farmy wynoszącej 90,94 km². Pozwoli to na zapewnienie energii elektrycznej dla około 488 tysięcy gospodarstw domowych rocznie.
LEW
Publikacja dostępna jest po wpisaniu w wyszukiwarkę następującej frazy :
Leading Edge erosion and pollution from wind turbine blades autorstwa Asbjørna Solberga, Bård-Einara Rimereita i Jana Erika Weia.
"Zielony Ład jest samobójstwem dla Polski "
Symptomatyczne jest to, że powołany przez Donalda Tuska do deregulacji gospodarki Rafał Brzoska wypowiedział te słowa nazajutrz po przyjęciu przez rząd nowelizacji ustawy wiatrakowej .
youtube.com/watch?v=tnSsevPPnWA
Zielińska : morskie farmy wiatrowe będą kręgosłupem polskiej transformacji energetycznej
gospodarkamorska.pl/zielinska-morskie-farmy-wiatrowe-beda-kregoslupem-polskiej-transformacji-energetycznej-83998
www.youtube.com/watch?v=4E4x9T7-qiE
PortalMorski.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.