We wtorek, 16 czerwca w godz. 8.00-15.00 przeprowadzona zostanie operacja wydobycia, transportu i unieszkodliwienia miny morskiej z okresu drugiej wojny światowej z rejonu między wejściem południowym do Portu Gdynia a Basenem Żeglarskim.
Po sprawdzeniu prognozy pogody, Marynarka Wojenna potwierdziła w poniedziałek, że podjęcie, przeholowanie i neutralizacja niemieckiej miny GC, zalegającej na podejściu do portu Gdynia, rozpocznie się dzisiaj - we wtorek 16.06.2020 r. o godz. 08.00. Zgodnie z założeniem akcja powinna potrwać do godziny ok. 15:00.
Jak już wcześniej informowaliśmy - operacja będzie prowadzona przez Grupę Nurków Minerów 8. Flotylli Obrony Wybrzeża. Usunięcie miny jest niezbędne dla utrzymania bezpieczeństwa żeglugi w tym rejonie.
Na czas prowadzenia prac związanych z precyzyjną operacją uniesienia obiektu nad dno i jego przeholowaniem w wyznaczony rejon neutralizacji, będą obowiązywały określone strefy bezpieczeństwa oraz ograniczenia w żegludze i bezwzględny zakaz kąpieli (wchodzenia do wody).
W ramach zadania, mając na uwadze moc ładunku wybuchowego znajdującego się w minie, wyznaczono strefę bezpieczeństwa o promieniu 10750 m, licząc od punktu niszczenia miny, która obejmuje linię brzegową na odcinku: Rewa – Gdańsk Westerplatte (włącznie) oraz inne strefy bezpieczeństwa, jak na mapie poniżej.
Operację koordynuje Urząd Morski w Gdyni w zakresie działań na morzu oraz Pomorski Urząd Wojewódzki w zakresie działań w strefie brzegowej. Bezpośrednim wykonawcą przedsięwzięcia jest wyspecjalizowana jednostka Marynarki Wojennej z 8. Flotylli Obrony Wybrzeża.
Mina została zlokalizowana w marcu bieżącego roku podczas wykonywania przez pracowników Urzędu Morskiego w Gdyni kontrolnych pomiarów hydrograficznych akwenu podejsciowego do Basenu Żeglarskiego w Porcie Gdynia. Jest to niekontaktowa niemiecka mina morska z okresu II wojny światowej. Długość zasadniczego korpusu miny to ok. 180 cm, a jej średnica to 66 cm. Całkowita masa miny to 987 kg. Według specjalistów z Marynarki Wojennej, zlokalizowana przez Urząd Morski w Gdyni mina morska posiada materiał wybuchowy o sile około 1000 TNT (ekwiwalent trotylowy).
W trosce o bezpieczeństwo, służby odpowiedzialne apelujemy o zastosowanie się do obostrzeń, które będą obowiązywały w dniu przeprowadzania neutralizacji miny oraz stosowania się do poleceń służb, biorących udział w zabezpieczeniu przebiegu operacji.
Jak przekazał Urząd Miejski w Gdańsku, obszar w granicach miasta zabezpieczać będą patrole Policji Straży Miejskiej oraz patrole ratowników wodnych na quadach i w łodziach. Przy każdym wejściu umieszczone zostaną informacje o zakazie wejścia na plaże.
Źródło: Urząd Morski w Gdyni / Urząd Miejski w Gdańsku
Fot. Sławomir Lewandowski / PortaiMorski.pl
Rozróżnia się także pojęcie kombinowanej miny niekontaktowej, której pobudzenie odbywa się pod wpływem dwóch lub więcej różnych bodźców, działających równocześnie albo w ustalonej kolejności.
PortalMorski.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.