Bezpieczeństwo

W poniedziałek, 2 lutego, nurkowie-minerzy Marynarki Wojennej podjęli ze zrujnowanego obiektu starej torpedowni pięćdziesięciokilogramową bombę lotniczą z okresu II wojny światowej.

W akcji uczestniczyli marynarze z Grupy Nurków-Minerów 13. Dywizjonu Trałowców i 43. Batalionu Saperów MW. O znalezisku i potrzebie przeprowadzenia podwodnych prac saperskich poinformowała Policja.

W trakcie akcji marynarze z Grupy Nurków Minerów 13. Dywizjonu Trałowców (8.FOW) podjęli z ruin „starej torpedowni” pięćdziesięciokilogramową bombę lotniczą typu „B” z czasów II wojny światowej. Po przetransportowaniu znaleziska na ląd zostało ono przekazane patrolowi rozminowana z 43. Batalionu Saperów z Rozewia (3.FO). Bomba zostanie unieszkodliwiona na poligonie lądowym. Akcją dowodził mł. chor. mar. Krzysztof Knitter.

Nurkowie-minerzy i saperzy Marynarki Wojennej uczestniczą rocznie w kilkudziesięciu akcjach interwencyjnych na Bałtyku i wzdłuż polskiego wybrzeża. Niebezpieczne znaleziska pochodzą głównie z okresu II wojny światowej, gdyż obszary te były rejonami o intensywnych działaniach wojennych. Grupy Nurków - Minerów przeznaczone są do samodzielnego poszukiwania min w basenach i kanałach portowych oraz dokładnej lokalizacji i identyfikacji obiektów minopodobnych wykrytych przez okręty na morzu. Nurkowie-minerzy działają głównie na akwenach morskich aż do granicy polskiej wyłącznej strefy ekonomicznej. Ponadto zajmują się likwidacją niewypałów, niewybuchów oraz podwodnych przeszkód nawigacyjnych na morzu. Dodatkowo marynarze GNM udzielają pomocy jednostkom pływającym w porcie i na morzu, wspierają akcje ratowniczo-poszukiwawcze oraz zabezpieczają zacumowane i zakotwiczone okręty przed siłami dywersji podwodnej.

8FOW

 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.0777 4.1601
EUR 4.2961 4.3829
CHF 4.6158 4.709
GBP 5.1533 5.2575

Newsletter