Bezpieczeństwo

Firma naukowo-technologiczna Leidos z Wirginii, jeden z wykonawców zleceń Pentagonu, zakończyła pomyślnie próby patrolowe samobieżnej łodzi do zwalczania okrętów podwodnych.

Jednostka ta, o długości 42 stóp długości (ok. 13 m), wykonywała testy na 35-milowym odcinku wód u ujścia Mississippi. Jest ona owocem realizowanego programu badawczego (DARPA), którego celem jest zwalczanie okrętów podwodnych przez jednostki bezzałogowe (ACTUV), sterowane wyłącznie przez komputer, informuje London's Digital Ship.Prototypowa łódź zaliczyła 42 dni rejsu morskiego, podczas których przepłynęła 26 tys. mil. Wszystkie zakładane symulacje zostały wykonane pomyślnie, stwierdzono w raporcie.

Testowano w warunkach polowych funkcjonowanie sensorów, zdolności zdalnego manewrowania i zadawanych funkcji. Jak wynika z wykresu, odczytanego z pamięci układu sterowania łodzi, samodzielnie i bez interwencji człowieka omijała ona przeszkody podwodne, boje, mielizny, itp.

Kontynuując badania oprogramowania i działalności czujników łodzi, Leidos buduje obecnie bardziej zaawansowany prototyp "morskiego myśliwego", pierwszą jednostkę spełniającą w pełni kryteria ACTUV, poinformowali przedstawiciele firmy. Jej testy odbędą się jeszcze w tym roku na rzece Kolumbia, największej w Ameryce Północnej wpadającej do Pacyfiku.

W założeniu, flota bezzałogowych jednostek marynarki wojennej ACTUV będzie pełniła zdalny nadzór i bezpiecznie wykonywać międzynarodowe zadania ujęte w regulacji Międzynarodowej Organizacji Morskiej o nazwie COLREGS, tj. o zapobieganiu kolizji na morzu.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.0967 4.1795
EUR 4.2226 4.308
CHF 4.4946 4.5854
GBP 5.0446 5.1466

Newsletter