W styczniu 2025 roku rusza kolejna edycja Zespołowych Projektów Badawczych na studiach magisterskich w Instytucie Budowy Okrętów Politechniki Gdańskiej
Jest to nowa forma kształcenia studentów studiów magisterskich wdrażana na Politechnice Gdańskiej, polegająca na realizacji prac o charakterze badawczo-rozwojowym w ścisłej współpracy uczelni z przemysłem. Patronat na nią objął Związek Pracodawców FORUM OKRĘTOWE.
Dr inż. Cezary Żrodowski – koordynator projektu w Instytucie Budowy Okrętów Politechniki Gdańskiej
- Zespołowy Projekt Badawczy, to nowa forma kształcenia, pozwalająca na realizację prac o charakterze R&D, przez 3-8 osobowe zespoły międzywydziałowe, a nawet międzyuczelniane. Jest realizowany na pierwszym i drugim semestrze, ze wskazaniem na kontynuację w formie prac dyplomowych. Tematy projektów wybierane są przez studentów spośród propozycji zgłoszonych przez partnerów przemysłowych i pracowników uczelni. Zależy nam na zapewnieniu studentom jak największego wyboru.
- Tematy mogą mieć charakter typowo badawczy, aplikacyjny lub hybrydowy. Z dotychczasowych doświadczeń wynika, że najlepiej sprawdzają się zadania interdyscyplinarne, z grupy projektów koncepcyjnych i studium wykonalności. Bardzo zależy mi na jak najszerszej współpracy z partnerami przemysłowymi w tym zakresie – powiedział dr inż. Cezary Żrodowski, koordynator projektu w Instytucie Budowy Okrętów Politechniki Gdańskiej.
Ireneusz Karaśkiewicz – dyrektor Biura Związku Pracodawców FORUM OKRĘTOWE
- Udział w projekcie może być bardzo cenny dla firm i samych studentów. Dla firm jest okazją do realizacji nierutynowych projektów, na które zwykle brakuje czasu, z możliwością ich późniejszej komercjalizacji i dalszego rozwijania. Dekarbonizacja i cyfryzacja przemysłu okrętowego, która zdominuje naszą działalność w najbliższych latach, otwiera pole do szerokiej współpracy uczelni z przemysłem. Najlepiej rozpocząć ją już na jak najwcześniejszym etapie właśnie ze studentami, którzy często mają otwarte głowy i interesujące pomysły, a udział w projekcie pod konkretne zapotrzebowanie przemysłu pozwoli im na praktyczne ukierunkowanie swoich badań. Daje również firmom możliwość poznania potencjalnych pracowników na bardzo wczesnym etapie ich rozwoju i ukierunkowanie ich edukacji na zgodny z pożądanym przez przemysł okrętowy profilem umiejętności – powiedział dyrektor biura FORUM OKRĘTOWEGO Ireneusz Karaśkiewicz.
Tematy projektów można zgłaszać bezpośrednio do koordynatora projektu w Instytucie Budowy Okrętów Politechniki Gdańskiej, dr inż. Cezarego Żrodowskiego elektronicznie na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..
Kliknij poniżej:
Przykładowe propozycje z roku 2024.
RED.