Stocznie, Statki

Unikalne połączenie wszechstronności operacyjnej okrętów oraz zintegrowanych i najbardziej zaawansowanych systemów uzbrojenia, a także wysoka gotowość operacyjna – takimi atutami wyróżnia się oferta Grupy Naval proponowana przez firmę w ramach programu ORKA, którego celem jest pozyskanie okrętów podwodnych nowego typu (OPNT) dla Marynarki Wojennej RP. Przedstawiciele przemysłu zbrojeniowego będą mogli zapoznać się z propozycją francuskiego koncernu już wkrótce, podczas XXXII Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego MSPO w dniach 3-6 września.

Technologia oferowana przez Naval Group jako odpowiedź na potrzeby polskiej marynarki wojennej w związku z programem ORKA będzie motywem przewodnim stoiska firmy. Jego gospodarzami będą eksperci Naval Group, którzy przedstawią potencjał innowacji koncernu od 125 lat specjalizującego się w projektowaniu, produkcji i remontach okrętów podwodnych. Naval Group projektuje i buduje jednostki z napędem atomowym (SSN) oraz okręty z pociskami balistycznymi o napędzie atomowym (SSBN) dla francuskiej marynarki wojennej. Między innymi dzięki temu doświadczeniu firma jest w stanie zaoferować Polsce okręt podwodny Scorpène z możliwościami dostosowanymi do prowadzenia działań podwodnych i konwencjonalnego odstraszania.

Najnowsze wersje Scorpène są dowodem na to, że konstrukcja jest przyszłościowa. Jednostka jest doskonałym narzędziem do budowania przewagi operacyjnej dzięki właściwościom akustycznym, możliwości długotrwałego pozostawania pod wodą i pokonywania dużych dystansów w zanurzeniu, a także zaawansowanym zdolnościom bojowym. Okręt jest wyposażony w pociski manewrujące NCM koncernu MBDA France, które zapewniają zaawansowane możliwości ataku spod wody, w tym rażenia celów lądowych. Powiązanie tych wszystkich systemów stanowi podstawę koncepcji konwencjonalnego odstraszania. Tym co wyróżnia francuską ofertę jest fakt, że systemy są już w pełni zintegrowane i sprawdzone w działaniu.

„Tym co proponujemy Marynarce Wojennej RP, to możliwość posiadania najnowszej i najlepiej uzbrojonej wersji jednostki z rodziny Scorpène, sprawdzonej w działaniu w marynarkach wojennych Chile, Malezji, Indii i Brazylii, a ostatnio wybranej przez Indonezję. Od samego początku nasz okręt podwodny Scorpène był stale ulepszany. Obecnie jest w pełni zgodny z wymaganiami Marynarki Wojennej” – zaznacza Mark Ferret, Northern European Countries Director, Naval Group, jeden z przedstawicieli firmy, którzy pojawią się na MSPO. „Dzięki swoim unikalnym cechom okręty podwodne Naval Group wzmocnią strategiczną pozycję Polski na wschodniej flance NATO. Nasze rozwiązanie sprawi, że Polska radykalnie wzmocni swój potencjał na morzu, będzie w stanie potwierdzić swoją suwerenność na Bałtyku i poza nim oraz dzielić wachtę z sojusznikami na linii frontu NATO. Z niecierpliwością czekamy na inaugurację MSPO i już cieszymy się na możliwość spotkania z przedstawicielami Sił Zbrojnych RP oraz branży zbrojeniowej z Polski i całego świata” – podkreśla Mark Ferret.

Propozycja Naval Group jest jedną z najbardziej kompletnych na rynku w zakresie projektowania, produkcji, remontów, szkoleń i symulatorów zarówno atomowych, jak i konwencjonalnych okrętów podwodnych. Oferta umożliwia polskiemu przemysłowi osiągnięcie wysokiego stopnia samodzielności w obszarze wsparcia okrętów podwodnych, zapewniając wysoki poziom ich dostępności operacyjnej, a co za tym idzie, ich gotowości. W celu wzmocnienia suwerenności morskiej Polski firma zapewni transfer kluczowych technologii i know-how do naszego kraju. Takie posunięcie ma na celu wzmocnienie potencjału w zakresie dostaw i możliwie najlepszego utrzymania floty nowych okrętów podwodnych w trakcie całego cyklu ich życia. Naval Group ma za sobą dekady doświadczenia w tworzeniu i rozwijaniu zaplecza przemysłowego i baz morskich do lokalnej budowy i/lub remontów dostarczanych przez siebie jednostek na rynkach na całym świecie (w Malezji, Brazylii, Indiach, a wkrótce także w Indonezji i Holandii).

„Wybór konwencjonalnych okrętów podwodnych Naval Group przez marynarki wojenne NATO i spoza NATO w ramach ostatnich międzynarodowych zamówień jest dowodem nieustannych wysiłków naszej firmy, aby sprostać najbardziej wymagającym oczekiwaniom klientów” – podkreśla Mark Ferret.

Jednym z najnowszych osiągnięć firmy jest jej wybór na dostawcę oceanicznych okrętów podwodnych dla Królewskiej Holenderskiej Marynarki Wojennej przez holenderskie Ministerstwo Obrony oraz na dostawcę najnowszej generacji okrętów podwodnych Scorpène dla Indonezji. Koncern realizuje też nowatorskie projekty mające zaspokoić różnorodne potrzeby marynarek wojennych innych krajów NATO – budowę okrętów przeciwminowych w ramach belgijsko-holenderskiego programu rMCM oraz fregat FDI dla greckiej marynarki wojennej.

Źródło: Naval Group

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.0491 4.1309
EUR 4.2097 4.2947
CHF 4.5098 4.601
GBP 5.0936 5.1966

Newsletter