Stocznie, Statki

Konsorcjum PGZ-MIECZNIK zawarło z MBDA umowę na wyposażenie 3 budowanych fregat Miecznik w morski system obrony powietrznej Sea Ceptor; jego zadaniem jest ochrona przed m.in. wrogim lotnictwem, dronami czy rakietami przeciwokrętowymi - poinformowała Polska Grupa Zbrojeniowa.

O umowie na wyposażenie dla budowanych dla Polskiej Marynarki Wojennej fregat poinformowała na portalu X Polska Grupa Zbrojeniowa, której spółki biorą udział w projekcie.

Konsorcjum PGZ-MIECZNIK zawarło z MBDA umowę na wyposażenie 3 fregat w ramach pr. Miecznik w Sea Ceptor - morski system obrony powietrznej. Ma on chronić okręty przed współczesnymi zagrożeniami z powietrza oraz powierzchni (np. naddźwiękowe rakiety przeciwokrętowe, nawodne drony) - czytamy.

W komunikacie przesłanym PAP o umowie poinformował także producent systemu Sea Ceptor - europejski koncern zbrojeniowy MDBA, specjalizujący się w produkcji różnego typu rakiet.

Sea Ceptor to okrętowy system najnowszej generacji, który ma za zadanie chronić jednostki marynarki wojennej i sojusznicze przed zaawansowanymi zagrożeniami z powietrza i powierzchniowymi, w tym naddźwiękowymi rakietami przeciwokrętowymi i bezzałogowymi jednostkami pływającymi - czytamy.

Jak wskazano, "kontrakt na systemy Sea Ceptor jest następstwem szeregu strategicznych porozumień zawartych pomiędzy MBDA a Polską, dotyczących rodziny rakiet przeciwlotniczych CAMM". Sea Ceptor to morska wersja CAMM, używana obecnie m.in. na brytyjskich fregatach rakietowych.

Polski resort obrony w listopadzie ub.r. podpisał umowę z MDBA na dostawę ponad 1000 pocisków CAMM-ER (to wersja pocisku o większym zasięgu), które będą stosowane w lądowych systemach obrony przeciwlotniczej krótkiego i bardzo krótkiego zasięgu Narew oraz Pilica+. Wedle ustaleń, rakiety do systemu Narew wraz z wyrzutniami mają być produkowane w Polsce.

Polska skorzysta z interoperacyjności pocisku CAMM, zaprojektowanego specjalnie dla wyrzutni lądowych i morskich, wykorzystując zakupione już zapasy do uzbrojenia Mieczników. CAMM będzie instalowany na pokładzie okrętów w konfiguracji cztery rakiety na jedną wyrzutnię Mk41 VLS (Vertical Launching System), co zapewni duży potencjał ogniowy, zwiększający przeżywalność okrętów w walce - pisze MBDA.

MBDA współpracuje z Polską Grupą Zbrojeniową nad stworzeniem w kraju suwerennego potencjału rakietowego w programie NAREW, co umożliwia bezprecedensowy transfer wiedzy i technologii od MBDA. Zastosowanie rakiet z rodziny CAMM w programach Pilica+, Narew i Miecznik zagwarantuje Polsce znaczne korzyści, jednocześnie stymulując rozwój polskiego przemysłu i tworzenie miejsc pracy wymagających wysokich kwalifikacji. Ponadto kontrakt na uzbrojenie Mieczników podkreśla strategiczne relacje pomiędzy MBDA i PGZ, obejmujące także wspólny rozwój rakiety średniego zasięgu przyszłości CAMM-MR, oraz siłę brytyjsko-polskiej współpracy obronnej - dodano.

Program Miecznik zakłada budowę trzech wielozadaniowych fregat dla Marynarki Wojennej. Umowa między Agencją Uzbrojenia MON i konsorcjum PGZ Miecznik została podpisana w 2021 r. Mierzące ponad 140 m okręty mają m.in. zabezpieczać szlaki żeglugowe i infrastrukturę energetyczną, a także wypełniać zadania w ramach Stałych Zespołów Okrętów NATO. Wejście pierwszej fregaty Miecznik do służby w Marynarce Wojennej RP planowane jest na 2029 r.

Głównym systemem uzbrojenia fregat będzie uniwersalna wyrzutnia pionowego startu zdolna do wystrzeliwania rakiet różnego typu, w tym pocisków manewrujących. Okręt będzie uzbrojony w rakiety CAMM, CAMM-ER, oraz - będące obecnie w fazie koncepcyjnej - pociski o zasięgu powyżej 100 km. Na Mieczniku znajdą się także armaty o zasięgu do 40 km i pociski przeciwokrętowe zdolne razić cele na odległość powyżej 200 km.

Trzy fregaty Miecznik powstaną w PGZ Stoczni Wojennej we współpracy z liderami przemysłu zbrojeniowego - oprócz Babcock są to: MBDA, Thales UK, Remontowa Shipbuilding - w ramach kontraktu udzielonego polskiemu przemysłowi stoczniowemu. 

autor: Mikołaj Małecki

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.0571 4.1391
EUR 4.2894 4.376
CHF 4.5988 4.6918
GBP 5.1274 5.231

Newsletter