Pierwsze złomowania statków w ramach przedsięwzięcia Zielona Stocznia w Polsce mają odbyć się w ciągu kilku miesięcy - poinformował w poniedziałek w Szczecinie minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk.
W lipcu br. Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej poinformowało, że Morska Stocznia Remontowa "Gryfia" wraz z Krajową Izbą Gospodarczą zawiązały spółkę celową Zielona Stocznia w Polsce. Celem przedsięwzięcia jest utworzenie nowoczesnego zakładu recyklingu statków, dzięki któremu istniejący potencjał stoczniowy będzie mógł być efektywnie wykorzystany.
"Jesteśmy już na samym końcu tworzenia tej jednostki" - powiedział w poniedziałek dziennikarzom Gróbarczyk. "To jest oczywiście element dodatkowy dla funkcjonowania stoczni. "Cały czas mówiliśmy o budowaniu tej drugiej nogi, która ustabilizuje jej (stoczni-PAP) funkcjonowanie. (...) Pierwsze złomowania odbędą się w granicach kilku miesięcy" - dodał minister. "To pierwszy taki projekt w Polsce i w tej części Europy, w związku z czym liczymy bardzo na wsparcie środkami przewidzianymi na innowacje" - powiedział z kolei Krzysztof Kawczyński z Krajowej Izby Gospodarczej.
Jak mówił, "w Polsce mamy kilka statków, które muszą zostać zlikwidowane w sposób legalny już w tej chwili". "Ponadto rynek europejski to jest około 120 statków rocznie. Mając moce, możemy takie usługi oferować, jeśli będzie wola również innych armatorów" - dodał Kawczyński.
Jak podał wcześniej resort żeglugi, projekt jest realizowany w dwóch etapach. Jako lokalizację dla pierwszego etapu inwestycji wskazano część terenów użytkowanych przez Morską Stocznię Remontową "Gryfia" w Szczecinie.
Resort poinformował też, że w drugim etapie realizacji projektu po 2022 r. przewiduje się rozszerzenie zakresu działalności na obiekty inne niż statki, np. platformy wiertnicze, wiatraki itp. Z informacji ministerstw wynika, że decyzje o uruchomieniu drugiego etapu będą uzależnione od osiągnięcia odpowiedniej rentowności przez spółkę celową.
autor: Kacper Reszczyński
naszym celem: - "zielone" złomowisko Europy...
następne będzie "narodowe i zielone " składowisko odpadów toksycznych ...
później "innowacyjny" skład materiałów radioaktywnych
....
tuszowania rzeczywistych problemów. Kilkaset metrów od Wałów Chrobrego ma powstać "pudrowany" śmietnik.
Może nie jest zbyt pózno aby jeszcze raz się zastanowić. Nie wszystko złoto co się świeci.
uda się przerobić na prom
PortalMorski.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.