W poniedziałek, 28 stycznia br. rozpoczęły się próby zdawczo-odbiorcze ORP Ślązak. To ostatni etap prac stoczniowych a zarazem pierwszy zmierzający do przekazania okrętu do służby.
Pierwszy raz okręt wyszedł w próby morskie 14 listopada 2018 r. Przez okres 2,5 m-ca PGZ Stocznia Wojenna sprawdzała prawidłowość działania wszystkich urządzeń i systemów oraz przeprowadzono ich regulację. Usunięto także kilka usterek, m.in. w układzie przekładni, systemu wentylacji i zasilania elektrycznego. Przeprowadzone zostały również testy urządzeń łączności i nawigacji oraz systemów walki i uzbrojenia. Wymagało to współpracy okrętu z innymi jednostkami Marynarki Wojennej oraz z siłami powietrznymi, podczas której sprawdzano m.in. działanie systemu rozpoznania „swój-obcy” (IFF) czy komunikacji szyfrowanej wg standardów NATO. Wykonano próbne strzelanie z armaty 76 mm oraz z karabinów 30 mm przy użyciu ćwiczebnej amunicji do celów nawodnych oraz namierzanie celów powietrznych.
Etap testowania okrętu w morzu to niezwykle trudne zadanie logistyczne, które wymagało od nas znacznego wysiłku polegającego na skoordynowaniu pracy wielu zagranicznych dostawców urządzeń i systemów. Na okręcie jednocześnie pracują firmy m.in. z Włoch, Holandii, Niemiec, Szwajcarii i Polski. Zadaniem Stoczni jest zintegrować efekty ich pracy w jeden sprawnie działający skomplikowany system, jakim jest okręt bojowy – mówi Konrad Konefał, prezes zarządu Stoczni Wojennej.
Aktualnie trwające próby zdawczo – odbiorcze polegają na wykonaniu przez okręt zadań określonych programem prób zatwierdzonym przez Inspektorat Uzbrojenia przed powołaną przez tę instytucję komisją odbiorczą składającą się z przedstawicieli wielu instytucji wojskowych. Zakończenie programu prób zaplanowano na koniec marca. Stocznia zastrzega, że dotrzymanie tego terminu zależy w znacznym stopniu od warunków pogodowych, zabezpieczenia sił i środków wojskowych, sprawności pracy wojskowej komisji odbiorczej i stoczniowej zdawczej, a przede wszystkim od sprawności samego okrętu.
Jesteśmy zdeterminowani, aby zakończyć próby w terminie kontraktowym, tak jak do tej pory poprzednie etapy dokończenia budowy okrętu. Jestem dobrej myśli, bo zarówno po stronie wojskowej, stoczniowej, jak i zagranicznych i polskich dostawców widzę wysokie zaangażowanie. Pomimo wielu trudności jesteśmy na dobrej drodze – dodaje prezes Stoczni.
Czytaj także: W marcu ORP Ślązak powinien zostać przekazany Marynarce Wojennej
rel (PGZ Stocznia Wojenna)
Fot.: Karol Przybyła / @karoolgdansk
W tym roku mają być 3 następne (wszystkie na Bałtyk). Zamówionych jest 17 plus opcja.
Za mostkiem umieszczono 8 wyrzutni pionowych dla rakiet Kalibr-NK (rosyjskie tomahawki lub P-800 Oniks).
Rakiety mają prawie 500 kg głowicę i były stosowane do ostrzału Libii z Morza Czarnego przez korwety Buyan -M.
Amerykanie tak duze rakiety montują na niszczycielach.
Juz trzecia jednostka bedzie uzbrojona w kompleks przeciwlotniczy Pantsir-M (8 prowadnic).
Chyba warto wiedzieć co robią sąsiedzi ?. W budowę zaangazowano 2 stocznie w Europie i stocznię na Amurze.
PortalMorski.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.