Porty, logistyka

Grupa Azoty, Orlen i Hyundai Engineering przedłużyły umowę stabilizująca, w której zobowiązały się do współpracy do 12 maja 2025 r., by kontynuować projekt Polimery Police - poinformowała Grupa Azoty. Wcześniej umowa ta obowiązywała do 31 marca tego roku.

- Zarząd spółki Grupa Azoty (...) informuje o zawarciu w dniu 31 marca 2025 roku aneksu do Umowy o Współpracę i Stabilizację pomiędzy Kluczowymi Interesariuszami w ramach realizacji projektu Polimery Police (...) z dnia 19 grudnia 2024 roku przez Emitenta, Grupę Azoty Zakłady Chemiczne Police (...), Grupę Azoty Polyolefins (...), ORLEN (...), Hyundai Engineering Co., Ltd. oraz Korean Overseas Infrastructure _ Urban Development Corporation wydłużającego okres obowiązywania umowy do dnia 12 maja 2025 roku - podano w komunikacie.

Jak informowała spółka 19 grudnia ub.r., Grupa Azoty i Orlen potwierdziły tym samym chęć prowadzenia dalszej analizy opcji strategicznych w ramach listu intencyjnego z września 2024 r. dotyczących Grupy Azoty Polyolefins. Dokument mówił o analizach możliwości zawarcia potencjalnych transakcji w obszarze polimerów, w tym ze szczególnym uwzględnieniem spółki Grupa Azoty Polyolefins.

Analizy miały też dotyczyć produkcji i sprzedaży kaprolaktamu oraz poliamidu 6, a także współpracy w ramach portu morskiego w Gdańsku, należącego do spółki Grupa Azoty Fosfory.

Nowa instalacja Polimery Police Grupy Azoty Polyolefins należącej do Grupy Azoty ma produkować rocznie 437 tys. ton polipropylenu i 429 tys. ton propylenu. Kompleks Polimery Police obejmuje również Morski Terminal Gazowy - Gazoport z terminalem przeładunkowo-magazynowym, zapewniającym możliwość dostarczania drogą morską propanu i etylenu, czyli surowców niezbędnych do produkcji.

Jak podały w grudniu 2024 r. Azoty, zgodnie z umową Hyundai Engineering Co., Ltd. (HEC) zobowiązał się m.in., że odroczy płatność faktur wskazanych w umowie dotyczących prac zrealizowanych przez HEC w wykonaniu umowy EPC oraz wszelkich innych faktur, które mogłyby zostać wystawione w okresie trwania umowy.

HEC zobowiązał się również do przedłużenia okresu obowiązywania gwarancji należytego wykonania umowy EPC. Grupa Azoty przypomniała, że dotychczas obowiązujący list intencyjny pomiędzy Grupą Azoty a Orlen wygasa z końcem grudnia br.

Z kolei Grupa Azoty Polyolefins, spółka zależna Grupy Azoty realizująca inwestycję wskazywała - przy okazji wystąpienia przez HEC z roszczeniem - że spółka wstrzymywała płatności wynagrodzenia zgodnie z postanowieniami umowy EPC. "Płatności są realizowane po odbiorze każdego kamienia milowego dla każdego z podprojektów pod warunkiem dokonania odbioru wszystkich wcześniejszych ujętych w harmonogramie projektu kamieni milowych dla każdego z podprojektów" - informowała spółka. Jak zaznaczała, w związku z nieterminową realizacją prac przez generalnego wykonawcę Hyundai Engineering oraz koniecznością usuwania wad stwierdzonych w wykonanych pracach, płatności za te prace nie mogły być realizowane.

Grupa Azoty poinformowała ponadto, że w poniedziałek wydłużono do 12 maja okres obowiązywania porozumienia zawartego w styczniu br. w sprawie ustalenia warunków i zasad realizacji potencjalnej transakcji dotyczącej nabycia przez Orlen wszystkich lub części akcji spółki GA Polyolefins należących do Azotów i GA Police, lub innej formy przeprowadzenia inwestycji.

Grupa Azoty to jedna z kluczowych grup kapitałowych branży nawozowo-chemicznej w Europie. Zajmuje drugą pozycję w Unii Europejskiej w produkcji nawozów azotowych i wieloskładnikowych, działa również na rynkach takich produktów jak melamina, poliamid, alkohole OXO, plastyfikatory czy biel tytanowa.

1 1 1 1

Źródło:

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 3.817 3.8942
EUR 4.1328 4.2162
CHF 4.3241 4.4115
GBP 4.939 5.0388