W sobotę wieczorem ze stoczni Crist rozpoczęło się holowanie częściowo wyposażonego okrętu pomocniczego dla francuskiej marynarki. Jednostkę zbudowano na zamówienie stoczni Piriou (Chantiers Piriou).
Kadłub okrętu Dumont d'Urville (A624) z gdyńskiej stoczni holuje En Avant 1 - jednostka o długości 26 m i 50-tonowym uciągu na palu należąca do holenderskiego armatora MULLER Dordrecht (Rederij T. Muller BV). Zespół holowniczy spodziewany jest we francuskim Concarneau 19 marca.
To ostatni z czterech zamówionych okrętów typu "D'Entrecasteaux" (poprzednie z serii, to D'Entrecasteaux (A621), Bougainville (A622) i Champlain (A623) przekazane w latach 2016-2017).
Określane jako Bâtiment Multi-Mission (B2M, "okręt wielozadaniowy") lub jako OPV (offshore patrol vessels / offshore protection vessels) - pełnomorskie uniwersalne patrolowce, mają służyć m.in. egzekwowaniu prawa (np. zwalczanie piractwa i przemytu narkotyków), realizacji misji logistycznych i humanitarnych, ochronie rybołówstwa w wyłącznych strefach ekonomicznych, a także w walce z nielegalnymi połowami.
Szerzej na temat jednostki we wcześniejszej publikacji Portalu Morskiego:
Częściowo wyposażony okręt patrolowy ze stoczni Crist dla Piriou we Francji
PBS, AL
Fot.: Piotr B. Stareńczak