We wtorek, 20 bm. Gdańską Stocznię Remontowa SA opuścił, zgodnie z harmonogramem, prom Stena Scandinavica. Oprócz przeprowadzenia remontu jednostki, zamontowano ma niej scrubbery, czyli płuczki spalin, zmniejszające emisję szkodliwych substancji do atmosfery.
Stena Scandinavica, o długości 243 m, szerokości 29,3 i tonażu pojemnościowym brutto 57 958, to jedna z największych jednostek pasażersko-samochodowych we flocie szwedzkiego armatora Stena Line. Statek może przyjąć na pokład 1300 pasażerów i przetransportować 300 samochodów na linii Göteborg (Szwecja) - Kilonia (Niemcy).
W Gdańskiej Stoczni Remontowa SA, należącej do grupy kapitałowej Remontowa Holding, zainstalowano na promie system scrubberów, który ograniczy emisję siarki do atmosfery w spalinach generowanych przez silniki statku. Był to najważniejszy punkt w harmonogramie remontu tej jednostki, zrealizowany w formule od zaprojektowania systemu, poprzez dostawę scrubbera, montaż, odbiory, aż do zdania armatorowi.
Poza instalacją systemu odsiarczania spalin, zakres prac na jednostce był bardzo szeroki – przerobiono bowiem 110 ton stali, ułożono 15 kilometrów kabli i ok. 10 km rurociągów. Wymieniono również system wydechów na 4 silnikach głównych, a na kadłub położono powłoki silikonowe.
Montaż płuczek spalin redukujących zawartość siarki w paliwie do 0,1% wymusiła tzw. dyrektywa siarkowa Unii Europejskiej (Załącznik VI do Konwencji MARPOL 73/78). Nakłada ona na armatorów obowiązek redukcji zawartości siarki od stycznia 2015 r. z obecnego 1 proc. do 0,1 proc. w paliwach wykorzystywanych przez statki pływające na wodach Morza Bałtyckiego, Morza Północnego i Kanału La Manche.
Do tej pory Remontowa SA wykonała ponad 40 takich instalacji na kilkudziesięciu statkach czołowych armatorów europejskich.
To nie pierwsza wizyta Stena Scandinavica w stoczni Remontowa SA, o czym informowaliśmy we wcześniejszej publikacji Portalu Morskiego: Instalacja scrubbera na promie Stena Scandinavica w stoczni Remontowa SA
AL, IG
Fot.: Sławomir Lewandowski
Od kiedy to płuczki spalin redukują zawartość siarki w paliwie, a nie oczyszczają spaliny ze związków szkodliwych ?
PortalMorski.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.