UOKiK wydał decyzje ws. koncentracji dot. przedsiębiorców zajmujących się budową statków i okrętów, nieruchomościami oraz produkcją i sprzedażą przetworów mięsnych. Urząd zgodził się m.in. na przejęcie przez PGZ Stocznia Wojenna części mienia Stoczni Marynarki Wojennej.
W piątkowym komunikacie Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów poinformował, że pierwsza z transakcji to przejęcie przez PGZ Stocznia Wojenna części mienia Stoczni Marynarki Wojennej w upadłości likwidacyjnej.
Stocznia Marynarki Wojennej jest kontrolowana przez Agencję Rozwoju Przemysłu i buduje statki oraz okręty. Stocznia remontuje, modernizuje oraz produkuje uzbrojenie i sprzęt wojskowy na potrzeby obronne Polski. Spółka świadczy też usługi dla armatorów z Unii Europejskiej. Stocznia Marynarki Wojennej wpisana jest na listę spółek o szczególnym znaczeniu gospodarczo-obronnym oraz strategicznym dla bezpieczeństwa państwa.
Druga decyzja - jak podał UOKiK - dotyczy utworzenia wspólnego przedsiębiorcy przez PG Dutch oraz Marvipol Logistics. Przedsiębiorcy mają zbudować park magazynowo-logistycznego. PG Dutch należy do grupy kapitałowej Panattoni, która świadczy obsługę administracyjną oraz usługi deweloperskie związane z obiektami przemysłowymi, magazynowymi i biurowymi. Wynajmuje też powierzchnie magazynową w województwie mazowieckim, wielkopolskim oraz śląskim. Natomiast Marvipol zajmuje się inwestycjami na rynku nieruchomości mieszkaniowych i biurowych w Warszawie i Gdańsku. Spółka jest również importerem i dealerem samochodów marki Jaguar, Land Rover i Aston Martin; zarządza też nieruchomościami i wynajmuje powierzchnię magazynową w województwie śląskim.
Ostatnia z opisanych koncentracji to nabycie przez Zakłady Mięsne Henryk Kania z Pszczyny części mienia Staropolskich Specjałów z Goczałkowic Zdroju. Spółki prowadzą działalność polegającą na produkcji mięsa oraz wędlin. Przejmowane mienie stanowi zakład przetwórstwa mięsnego wraz z magazynami, suszarniami i liniami pakującymi.
Urząd wyjaśnił, że zgodnie z przepisami transakcja podlega zgłoszeniu do urzędu antymonopolowego, jeżeli biorą w niej udział przedsiębiorcy, których łączny obrót w roku poprzedzającym przekroczył 1 mld euro na świecie lub 50 mln euro w Polsce.
Decyzje wyrażające zgodę na dokonanie koncentracji wygasają, jeżeli transakcja nie zostanie dokonana w ciągu dwóch lat od ich wydania.
pad/ maro/