Wycieczkowiec Seabourn Encore zderzył się w nowozelandzkim porcie z innym, zacumowanym tam statkiem. Do incydentu doszło podczas bardzo złych warunków pogodowych - wiał silny wiatr, w wyniku którego zerwały się cumy wycieczkowca.
Wypadek został zgłoszony lokalnym władzom i na miejsce wysłano holownik, który pomógł w ponownym zacumowaniu statku do nabrzeża. Wycieczkowiec doznał uszkodzeń w części rufowej kadłuba, zaś druga jednostka, cementowiec Milburn Carrier II, szkód w zbiornikach balastowych. Obie jednostki musiały pozostać przy nabrzeżu.
Milburn Carrier II charakteryzuje długość całkowita 118,45 m, szerokość 16,7 m, maksymalne zanurzenie 6,5 m i nośność 8465 t. Jednostka została zbudowana w 1987 roku w Hyundai Heavy Industries, w Ulsan (Korea Południowa). Pływa pod banderą Nowej Zelandii, a zarządzany jest przez lokalne spółki zależne od Holcim - trzeciego na świecie producenta cementu i betonów.
Seabourn Encore to pierwszy z dwóch ultra-luskusowych statków wycieczkowych, budowanych przez włoską stocznię Fincantieri dla amerykańskiej linii Seabourn Cruise Line, któremu oficjalnie został przekazany pod koniec listopada ubiegłego roku. Statek charakteryzuje długość 210 m, szerokość 28 m i tonaż pojemnościowy brutto 41 350. Na pokład wejdzie 600 pasażerów.
Uroczystość nadania imienia miała miejsce na początku stycznia w Singapurze, skąd statek wypłynął w swój dziewiczy rejs po Morzu Jawajskim. Matką chrzestną została Sarah Brightman, angielska wokalistka i aktorka.
Seabourn Encore jest częścią programu modernizacyjnego floty armatora, który rozpoczął się w 2009 roku. Aktualnie budowany jest też drugi statek z tej serii - Seabourn Ovation. Ma on dołączyć do floty w 2018 roku.
Seabourn Cruise Line jest częścią Carnival Corporation & plc. Obecnie składa się z trzech statków wycieczkowych: Seabourn Odyssey, Seabourn Quest i Seabourn Sojourn. Wszystkie trzy statki zostały zbudowane przez stocznię T.Mariotti w latach 2009-2011.
Carnival Corporation jest największym na świecie operatorem wycieczkowców, dysponuje 10 brandami firm cruisingowych w Stanach Zjednoczonych, Australii, Azji i Europie (Carnival Cruise Line, Fathom, Holland America Line, Princess Cruises, Seabourn Cruise Line, AIDA Cruises, Costa Cruises, Cunard, P&O Cruises (Australia) and P&O Cruises). W sumie firmy te posiadają 101 jednostek, odwiedzających aż 700 portów na całym świecie. W latach 2016-2022 grupa Carnival Corporation wzbogaci się o 18 nowych jednostek.
AL