Jak poinformowała stocznia Damen Shipyards Galati - najnowszy, zarazem jeden z kilku pierwszych zbudowanych holowników typu ASD 2913, noszący imię Herkules - opuścił Galati (Gałacz) w Rumunii w poniedziałek, 10 października. Wcześniej został przekazany armatorowi - WUŻ Port & Maritime Services Co Ltd (WUŻ Przedsiebiorstwo Uslug Portowych i Morskich Sp. z o.o.) z Gdańska.
Z informacji możliwych do uzyskania w serwisach pokazujących pozycje i ruch statków w oparciu o sygnały AIS wynika jednak, że holownik opuścił redę portu Tulcea już dzień wcześniej, 9 października, wczesnym popołudniem (Gałacz położony jest nad Dunajem, ok. 80 km od ujścia rzeki do Morza Czarnego). Natomiast w poniedziałek, 10 października przeszedł przez cieśninę Bosfor i po południu minął Istambuł, a późnym wieczorem / w nocy był już na środku Morza Marmara. We wtorek rano / przed południem powinien przejść przez Cieśninę Dardanele i znaleźć się na Morzu Egejskim.
Według informacji dostępnych 10 października - w Gdańsku spodziewany jest 5 listopada.
Statek, o stoczniowym numerze budowy 513105, noszący imię Herkules - tylnopędnikowy (ASD) holownik o łącznej mocy napędu głównego rzędu 5050 kW (6772 KM) i uciągu na palu ponad 80 T i długości ok. 29 m, zwodowany został 21 lipca br. (patrz: materiały video pod artykułem), a stępkę pod jego budowę położono 24 listopada roku 2015.
Chociaż jednostkę zbudowała i w pełni wyposażyła rumuńska stocznia Santierul Naval Damen Galati SA, to formalnie głównym kontraktującym była Scheepswerf Damen - Gorinchem B.V. z Holandii.
Więcej o tym holowniku - w naszym wcześniejszym materiale: Herkules - nowoczesny, mocarny holownik dla portu Gdańsk.
PBS
Fot.: Damen Shipyards Galati
Nie miszkam od 30 lat w RP i nic nie wiem o stanie polskiej gospodarki morskiej ale pamiętam że kiedyś byłem z niej dumny. Byłem dumny że statek na ktorym plywam pochodzi z polskich stoczni. A co teraz?
ZWG
ZWG
PortalMorski.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.