Stocznie, Statki

Dzisiaj, poniedziałek 26 września Port Wojenny w Świnoujściu opuściły okręty Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO Grupa 1 (SNMCMG-1). Spędziły one w Świnoujściu 3 ostatnie dni.

Wcześniej wraz m.in. z trałowcami i niszczycielem min z 8. Flotylli Obrony Wybrzeża brały udział w międzynarodowych ćwiczeniach u wybrzeży Danii.

Okręty zespołu zawinęły do świnoujskiego Portu Wojennego w piątek w godzinach przedpołudniowych. W Świnoujściu zacumowały: niemiecki okręt dowodzenia FGS Elbe oraz pięć mniejszych jednostek przeciwminowych z Estonii, Litwy, Norwegii, Belgii oraz Wielkiej Brytanii. Wcześniej brały one udział w ćwiczeniu "Northern Coasts" na Bałtyku, gdzie prowadziły operację przeciwminową. Podczas pobytu w Świnoujściu marynarze okrętów zespołu poznali sprzęt i warunki służby kolegów z 8. Flotylli Obrony Wybrzeża oraz sojuszniczą bazę. W trakcie pobytu zrealizowano szereg spotkań roboczych. Miały miejsce również wizyty oficjalne - dowódca SNMMCMG-1 kmdr Johan-Elias Seljamaa spotkał się z zastępcą dowódcy 8.FOW - kmdr. Zygmuntem Białogłowskim, a także prezydentem miasta Januszem Żmurkiewiczem. Poza tym, goście mieli okazję zapoznać się z walorami i atrakcjami turystycznymi miasta i Pomorza Zachodniego. W Świnoujściu jednostki uzupełniły także zapasy przed dalszą działalnością na morzu.

Głównym zadaniem okrętów SNMCMG-1 jest utrzymanie bezpieczeństwa żeglugi poprzez poszukiwanie, wykrywanie i niszczenie niebezpiecznych obiektów podwodnych. W ten sposób okręty zespołu tworzą system obrony przeciwminowej na akwenach morskich określany mianem "Tarczy Przeciwminowej" dla Europy. Siły te mogą być także skierowane do wsparcia operacji antyterrorystycznych, akcji ratowania życia oraz reagowania w sytuacjach kryzysowych. Wizyty robocze okrętów bander państw paktu NATO w polskich Portach Wojennych mają na celu rozwój przyjacielskich stosunków oraz wzajemne zaznajomienie się z warunkami, pracą i sprzętem marynarzy. Służą one również do wymiany doświadczeń związanych z realizacją zadań na morzu.

Polska Marynarka Wojenna od lat angażuje się w działania poszczególnych zespołów okrętów sojuszu. Okręt dowodzenia siłami obrony przeciwminowej ORP Kontradmirał Xawery Czernicki dwukrotnie był już jednostką flagową SNMCMG-1. W tym czasie działalnością zespołu kierowali oficerowie z Polski. Wkrótce ORP Czernicki ponownie wyruszy na misję. Na przełomie roku zostanie okrętem flagowym Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO nr 2 i będzie operował w ramach Polskiego Kontyngentu Wojskowego na wodach na południu Europy.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.0777 4.1601
EUR 4.2961 4.3829
CHF 4.6158 4.709
GBP 5.1533 5.2575

Newsletter