Śmigłowiec ratowniczy W-3RM Anakonda z Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej ewakuował w poniedziałek, 23 maja pracownika platformy wydobywczej na Bałtyku.
Mężczyzna z urazem ręki został podjęty na pokład maszyny i bezpiecznie przetransportowany na ląd.
Przed godziną 11.00 załoga śmigłowca W-3RM otrzymała informację o urazie lewej ręki jednego z pracowników platformy wiertniczej na morzu. Znajdujący się na miejscu lekarz uznał, że koniezny jest jego transport na ląd. O godzinie 11.10 z Darłowa na pomoc wystartowała Anakonda dowodzona przez kpt. pil. Janusza Żytko. Lot w kierunku platformy położonej około 185 kilometrów na północny-wschód od lotniska zajął niespełna godzinę. O 12.13 mężczyzna był już na pokładzie śmigłowca pod opieką ratownika. Po 33 minutach lotu w kierunku lądu maszyna wylądowała na lotnisku w Gdyni Babich Dołach gdzie chory został przekazany obsadzie karetki pogotowia ratunkowego.
Utrzymywanie sił gotowych do ratowania zdrowia i życia w tzw. polskiej strefie odpowiedzialności SAR (ang. Search and Rescue) na Bałtyku to zadanie wynikające między innymi z podpisanej przez nasz kraj Międzynarodowej Konwencji o poszukiwaniu i ratownictwie morskim. Strefa ta obejmuje obszar ponad 30 000 km² powierzchni morza a Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej jest obecnie jedyną w Polsce formacją lotniczą utrzymująca ciągłą gotowość do prowadzenia działań ratowniczych z powietrza nad obszarami morskimi. Całodobowy dyżur w krajowym systemie ratownictwa morskiego i lotniczego utrzymywany jest na lotnisku w Darłowie. Pełnią go naprzemiennie załogi śmigłowców typu W-3RM Anakonda i Mi-14PŁ/R z 43. i 44. Bazy Lotnictwa Morskiego. System SAR wspiera również załoga samolotu patrolowego Bryza dyżurująca na lotnisku w Siemirowicach.
Od początku lat 90-tych lotnicy z Marynarki Wojennej uczestniczyli w 590 akcjach ratowniczych udzielając pomocy 313 osobom.
rel (Gdyńska Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej im. komandora por. pil. Karola Trzaski)
PortalMorski.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.