Stocznie, Statki

W roku 20-lecia działalności Wärtsilä w Polsce i podczas 18 Międzynarodowych Targów Morskich BALTEXPO, o ofercie firmy i obecnej sytuacji na rynku żeglugowym z Andrzejem Buczkowskim, dyrektorem sprzedaży w spółce rozmawia Piotr B. Stareńczak.

Wärtsilä jest światowym liderem w dostarczaniu kompletnych rozwiązań systemów wytwarzania mocy dla obiektów morskich i energetyki lądowej. Działa w ponad 200 lokalizacjach w 70 krajach na całym świecie, zatrudniając około 23 000 osób.  

W Polsce Wärtsilä rozpoczęła działalność w 1995 r., otwierając w Gdańsku biuro Wärtsilä Diesel Oy Rep. Dziś słowo "Wärtsilä" w naszym kraju w swoich nazwach mają trzy firmy.

  • Wärtsilä Polska Sp. z o.o., działająca w Gdańsku zajmuje się serwisem i sprzedażą produktów spółki dla branży morskiej i energetycznej.
  • Wärtsilä Baltic Design Centre Sp. z o.o. (powstała na drodze akwizycji w 2012 r. działającego w Gdyni biura projektowego Hamworthy) świadczy usługi w zakresie projektowania statków oraz morskich, offshorowych i lądowych instalacji procesowych dla sektora paliwowego jak również morskich urządzeń i systemów ochrony środowiska. 
  • Wärtsilä Ship Design Sp. z o.o. to również spółka projektowa, powstała po przejęciu przez koncern w 2008 r. biura Vik-Sandvik, które także znajduje się w Gdyni.

W Polsce Wärtsilä na szeroką skalę współpracuje z polskimi stoczniami produkcyjnymi i remontowymi.

Wśród najnowszych i jednocześnie najbardziej spektakularnych przykładów tej współpracy jest np. udział w projekcie przebudowy przez Gdańską Stocznię Remontowa SA promu Stena Germanica, którego siłownia została przystosowana do zasilania metanolem. Wärtsilä (wraz ze Stena Teknik, firmą z grupy Stena Sphere, do której należy też koncern promowy Stena Line) opracowała metodę adaptacji silników statkowych do nowego paliwa.

Wcześniej Wärtsilä dostarczyła cztery silniki dwupaliwowe (dual-fuel) na Samso - zbudowany w stoczni Remontowa Shipbuilding pierwszy w Unii Europejskiej statek, a zarazem pierwszy prom pasażersko-samochodowy napędzany paliwem LNG, zatrudniony w ruchu lokalnym (kursujący pomiędzy portami jednego państwa).

Obecnie Wärtsilä wyposaży także trzy kolejne promy w napędy dual fuel - electric, które dla kanadyjskiego armatora BC Ferries buduje ta sama stocznia.

Innym przykładem był nadzór nad instalacją systemów odsiarczania spalin (scrubberów) na statkach ro-ro fińskiego armatora Finnlines w gdyńskiej stoczni Nauta.

Na Baltexpo 2015 Wärtsilä przedstawiła propozycje dotyczące dostosowania silników do spalania różnego rodzaju paliw, poprawiające ich parametry środowiskowe oraz podnoszące sprawność urządzeń.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 3.9835 4.0639
EUR 4.2826 4.3692
CHF 4.5577 4.6497
GBP 5.1532 5.2574

Newsletter