Stocznie, Statki

Remontowa Shipbuilding SA należąca do grupy kapitałowej Remontowa Holding świętuje 70-lecie działalności. W piątek, 26 czerwca 2015 r. w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku odbyła się wielka gala, na której uhonorowano stoczniowców największej polskiej stoczni budującej statki i okręty.

Uroczystość zgromadziła kilkaset osób. Wśród gości byli m.in. marszałek Senatu RP Bogdan Borusewicz, wicewojewoda pomorski Michał Owczarczak, marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk, prezydent miasta Gdańska Paweł Adamowicz, przewodniczący zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ Solidarność Krzysztof Dośla, a także z-ca dyrektora departamentu polityki zbrojeniowej w Ministerstwie Obrony Narodowej Witold Jagiełło. Obecny byli armatorzy, przedstawiciele firm kooperujących, świata nauki i biznesu oraz stoczniowcy.

Remontowa Shipbuilding, dawniej znana jako Stocznia Północna, jest jedną z dwóch największych firm grupy kapitałowej Remontowa Holding, będącej drugą co do wielkości grupą stoczniową w Europie, zatrudniającą łącznie ponad 8000 pracowników. O rozwoju stoczni i jej aktualnej roli w największym polskim koncernie okrętowym mówił prezes Remontowa Holding Piotr Soyka:

- Remontowa Shipbuilding należy dziś do ścisłej czołówki stoczni produkcyjnych w Europie zajmując w zależności od rankingu miejsca w pierwszej piątce. Jest firmą rentowną i osiąga dzisiaj ponad 1 mld zł przychodów. Pragnę jednak przypomnieć, że nie zawsze tak było...

Remontowa Shipbuilding stała się członkiem grupy Gdańskiej Stoczni Remontowej po wykupieniu przez nas w 2001 roku pakietu blisko 100% akcji od banków i od nieistniejącego już dziś Centromoru, co trwało kilka lat. Kupiliśmy stocznię pustą, ze starymi maszynami, bez statków, bez klientów i bez projektów. Stocznia była na skraju upadłości. (...) Krok po kroku reformowaliśmy i modernizowaliśmy stocznię. (...) Od tego czasu do dzisiaj w stoczni zbudowano i sprzedano ponad 180 nowoczesnych statków. W 2011 roku zmieniliśmy również jej nazwę wzmacniając markę przez dodanie słowa „Remontowa”, które jest najbardziej znaną marką polskiej gospodarki morskiej na świecie.

W ostatnich latach stocznia Remontowa Shipbuilding weszła w skład grupy kapitałowej Remontowa Holding. Jako Remontowa Holding dodatkowo zainwestowaliśmy ponad 100 mln zł w unowocześnienie stoczni. Zbudowaliśmy m.in. nowoczesne ośrodki wodowania statków wyposażone w największą suwnicę w Gdańsku oraz najnowocześniejszy w Polsce ośrodek budowy okrętów dla marynarki wojennej. Remontowa Holding jest wg rankingu tygodnika Wprost najlepszym polskim eksporterem za 2014 rok, a także największym płatnikiem podatków w województwie pomorskim a 18 tym w całej Polsce. W bardzo dużej mierze zawdzięczamy tą pozycję osiągnięciami Remontowej Shipbuilding - podkreślał Piotr Soyka.

Z kolei o aktualnej działalności stoczni Remontowa Shipbuilding mówił prezes zarządu Andrzej Wojtkiewicz.

- Niewątpliwym wsparciem jest dla nas możliwość działania w ramach koncernu Remontowa Holding. Koncern utworzony przez czołową postać polskiego przemysłu, finansowany w 100 % polskim kapitałem prywatnym skupia ponad dwadzieścia firm związanych z branżą okrętową. Współdziałanie w ramach holdingu daje nam możliwość zaoferowania kompleksowych rozwiązań technicznych, których finalnym produktem są w pełni wyposażone, nowoczesne statki.

Często słyszymy opinie o trudnej sytuacji przemysłu okrętowego nie tylko w naszym kraju ale i w całej Europie. Jest to poniekąd prawda. Chcąc pozostać na rynku musieliśmy  dostosować się do warunków konkurencji by móc zmierzyć się z tanią konkurencją rynku azjatyckiego. (...)

Swoje wysiłki skupiliśmy przede wszystkim w kilku obszarach takich jak  budowa: wielozadaniowych  statków przeznaczonych  do obsługi branży offshore, nowoczesnych promów pasażersko – samochodowych oraz okrętów dla Marynarki Wojennej RP.  

Wojtkiewicz scharakteryzował aktualny portfel zamówień, wypełniony do roku 2016. W stoczni budowane są m.in.: statek do układania, podnoszenia i konserwacji podmorskich kabli energetycznych dla morskich elektrowni wiatrowych, zasilane LNG statki zaopatrujące platformy wydobywcze, statek, którego zadaniem będzie ochrona morskich instalacji wydobywczych przed wędrującymi górami lodowych w rejonie Labradoru i Nowej Funlandii, promy dla Kanady i Estonii, okręt wojny minowej dla polskiej Marynarki Wojennej, a także trzymasztowa  fregata dla  kadetów Marynarki Wojennej Algierii, która będzie tysięcznym statkiem wodowanym w historii stoczni.

- Dziś, mimo ogromnej konkurencji budujemy około 10 nowoczesnych statków różnych typów rocznie, co przekłada się na przychód przekraczający 1 mld złotych. Wypełniony do końca 2016 roku portfel zamówień daje zatrudnienie ponad dwóm  tysiącom pracowników stoczni  oraz firm z nią kooperujących - mówił Wojtkiewicz.

Podczas gali, prowadzonej przez Agnieszkę Cegielską i Jarosława Kuźniara z TVN 24 padło ze sceny wiele ciepłych słów pod adresem ludzi, którzy tworzą dziś stocznię Remontowa Shipbuilding.

- Gratuluję Wam pięknego jubileuszu i tego, jak wielką markę udało się wam wspólnie zbudować - mówił wicewojewoda pomorski, Michał Owczarczak, który przedtem pracownikom stoczni wręczył odznaczenia państwowe. - Operujecie praktycznie na wszystkich kontynentach, zbudowaliście 1000 statków, jesteście największym eksporterem, największym płatnikiem podatków województwa Pomorskiego, jednym z największych pracodawców Pomorza. Jeżeli przemysł stoczniowy w Polsce ma być - jak niektórzy twierdzą - w kryzysie, a ten kryzys ma wyglądać tak jak u was, to życzę wszystkim, żeby trwał on jak najdłużej!

Witold Jagiełło, z-ca dyrektora departamentu polityki zbrojeniowej w Ministerstwie Obrony Narodowej, w imieniu wiceministra Czesława Mroczka, odpowiedzialnego za całokształt zakupów i modernizacji uzbrojenia naszej armii, odczytał, a następnie przekazał prezesowi Andrzejowi Wojtkiewiczowi okolicznościowy list, w którym napisano m.in.:

„ (...) Remontowa Shipbuilding stanowi rozpoznawalną markę oraz dowód, że zachowując dorobek pokoleń można skutecznie wdrażać rozwiązania zmierzające do rozwoju polskiego przemysłu stoczniowego. W swej 70-letniej historii dorobek w postaci wybudowania 1000 różnego typu specjalności jednostek pływających, w tym ponad 150 okrętów dla Marynarki Wojennej RP zaowocował rozwojem przedsiębiorstwa, przygotował stocznię do realizacji skomplikowanych projektów, przy zastosowaniu nowoczesnych i efektywnych technologii. Do takich projektów należy z pewnością zaliczyć budowę okrętów, niszczycieli min pod kryptonimem Kormoran 2, w ramach zawartego z resortem obrony narodowej kontraktu. Profesjonalne podejście do realizacji przedsięwzięć, doskonałe efekty w rozwoju przemysłu stoczniowego oraz otwarcie na stosowanie nowoczesnych technologii, pozwalają z optymizmem patrzeć na rozwój, a także przyszłość polskiego przemysłu stoczniowego (...)”.

Marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk wręczył Piotrowi Soyce statuetkę Gryfa Pomorskiego, który - jak podkreślił marszałek - symbolizuje trwałość Polaków na tych ziemiach i związki z działalnością wielu pokoleń stoczniowców Remontowa Shipbuilding. Podziękował także stoczni i całej grupie Remontowa Holding za "budowanie nie tylko swojej marki, ale także marki całego Pomorza, za to, że swoją odpowiedzialnością w istocie budujecie markę Polski na całym świecie".

Z kolei prezydent Gdańska Paweł Adamowicz mówił o "gdańskim fenomenie", który bierze się z narodzin Solidarności - masowego, demokratycznego, pokojowego ruchu społecznego, który zmienił tę część Europy. Ten fenomen jest także obecny w działalności grupy kapitałowej ze słowem "Remontowa" w nazwie, w której potrafiono zbudować trwały, nie fikcyjny i nie fasadowy dialog ze związkami zawodowymi, a szczególnie z największym NSZZ Solidarność.

- Bądźcie dumni z siebie, bo rzeczywiście macie powody do dumy, zwłaszcza pamiętając o tym, że ostatnie lata nie były dla Polski usłane różami. (…) Wiele stoczni, które tak jak Wy, mają swoje korzenie w 1945 roku, nie mogą czcić 70-lecia w teatrach, filharmoniach czy innych godnych miejscach, bo po prostu nie dotrwały do 2015 roku. Gratuluję sukcesów i dziękuję Wam w imieniu gdańszczan.

Krzysztof Dośla, przewodniczący zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ  Solidarność w swoim wystąpieniu podkreślał przestrzeganie praw pracowniczych w stoczniach i innych firmach Remontowa Holding.  

- Na sztandarze NSZZ  Solidarność, który powstał w czasie sierpniowego strajku w 1980 r. widnieją herby trzech zakładów pracy – Stoczni Gdańskiej, Gdańskiej Stoczni Remontowej i Stoczni Północnej, dzisiejszej Remontowej Shipbuilding, czyli tych zakładów, które jako pierwsze poderwały się do walki o godność ludzi pracy i o wolną Polskę (...). Po 35 latach od tamtych dni pokazujecie, że można w świecie, w którym jest ostra konkurencja, często bezlitosna i bezwzględna, budować pomyślność swojego zakładu pracy. Pokazujecie, że prawa pracownicze i prawa człowieka są szanowane (…). W mądrym dialogu i w kompromisie zawsze potraficie znaleźć najlepsze wyjście z trudnych sytuacji.

Dośla przekazał Piotrowi Soyce statuetkę „Robotnika zwycięzcy”, którego rzeźba towarzyszyła w sierpniu 1980 roku Międzyzakładowemu Komitetowi Strajkowemu podczas negocjacji i podpisania porozumień sierpniowych w Gdańsku.

Potem dla gości wystąpił zespół Perfect, a później w teatralnym foyer odbył się jubileuszowy bankiet, na którym był urodzinowy tort, a także wiele jeszcze podziękowań, wzruszeń i życzeń, do których przyłącza się także PortalMorski.pl!

Grzegorz Landowski, Ireneusz Gradkowski

Fot.: Grzegorz Mehring, Piotr B. Stareńczak

+9 a film?
Na tej gali był pokazany taki fajny film o stoczni, który zrobił ten portal morski. Dlaczego go tutaj nie daliście na portalu?
29 czerwiec 2015 : 08:22 sonik | Zgłoś
+3 Wyjaśnienie
W filmie użyto zdjęć archiwalnych, które zostały udostępnione przez Wytwórnię Filmów Dokumentalnych i Fabularnych w Warszawie w ramach płatnej licencji. Niestety, nie obejmuje ona publikacji w internecie, stąd nie możemy zamieścić filmu na Portalu Morskim.
30 czerwiec 2015 : 07:41 REDAKCJA | Zgłoś
+4 Szkoda :-(
bo tam było dużo o początkach i historii stoczni, okrętach i innych statkach. Ludzie by zobaczyli i sie dowiedzieli czegos. Nie wiedzialem, ze trzeba płacić za archiwalne zdjęcia. NO tak... nie ma nic za darmo w tym kraju.
01 lipiec 2015 : 08:57 sonik | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.0777 4.1601
EUR 4.2961 4.3829
CHF 4.6158 4.709
GBP 5.1533 5.2575

Newsletter