Wiele populacji ryb żyjących w Amazonce jest zagrożonych z powodu zbyt intensywnych połowów. W ciągu niecałych trzech dekad odsetek gatunków pozostających w równowadze spadł z 90 do 66 proc. - wynika z międzynarodowych badań.
Na terenie Amazonii od wielu lat szybko ubywa lasów. Teraz okazuje się, że działania ludzi coraz mocniej szkodzą również głównej rzece regionu, Amazonce. Według pierwszego, obejmującego większość tego obszaru badania silnie zagrożona jest bioróżnorodność żyjących tam ryb.
Międzynarodowy zespół kierowany przez specjalistów z Cornell University przeanalizował dane z kilku dekad, pochodzące z amazońskich portów rybackich na terenie Brazylii i Peru.
Obserwujemy spadek liczebności dużych ryb - donosi prof. Sebastian Heilpern, jeden z autorów pracy opublikowanej w piśmie „Proceedings of the Royal Society B Biological Sciences”
Proceedings of the Royal Society B Biological Sciences
Odsetek gatunków, które były zdolne się odnawiać, spadł z 90 proc. w 1990 roku do niecałych 66 proc. w roku 2017.
Duże ryby są bardziej wrażliwe, ponieważ wolniej się rozwijają. W miarę, jak ich ubywa, zastępowane są też przez gatunki drobniejsze. To schemat zgodny z przełowieniem - wyjaśnia badacz.
Zastępowanie jednych gatunków innymi pozwala na utrzymanie stałego poziomu połowów. Naukowcy ostrzegają jednak, że w końcu cały ten przyrodniczy system - a zarazem dostęp do gatunków poławianych przez człowieka - ulegnie załamaniu.
Ciągłe zmniejszanie się bioróżnorodności redukuje pulę gatunków rekompensujących straty, co jeszcze bardziej obniża odporność łowisk - podkreśla ekspert.
Jak tłumaczą naukowcy, Amazonia to jeden z najbardziej produktywnych i zróżnicowanych ekosystemów słodkowodnych świata. Mieszkańcy tego regionu znajdują się więc w czołówce, jeśli chodzi o konsumpcję ryb. Przeciętnie jedna osoba zjada ich 50 kg rocznie.
Według autorów publikacji do ratowania amazońskich ryb potrzebne jest wprowadzenie odpowiednich regulacji i zarządzanie połowami.
Dodatkowo rozszerzenie obszarów chronionych może pomóc w utrzymaniu habitatów krytycznych dla przetrwania wielu gatunków - twierdzi prof. Heilpern.
Marek Matacz
Tymczasem 10 dni temu sześć organizacji rybackich zwróciło się do KE z wnioskiem o wstrzymanie się z zatwierdzeniem programu. Organizacje skarżyły się, że Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przekazało KE wersję dokumentu, która nie była konsultowana ze środowiskiem rybackim.
”Według posiadanych przez nas informacji polska administracja świadomie wprowadziła w błąd przedstawicieli organizacji rybackich i nie uwzględniła w projekcie Programu Operacyjnego 2007-2013 dotyczącym rybołówstwa ustalonych wspólnie w trakcie spotkań rozwiązań i działań” - napisano liście do komisarza Joe Borga.
portalmorski.pl/.../...
Z tak nieliczną grupą zawodową jaką są rybacy morscy tym bardziej Kaczyński nie będzie się liczył.
2. Urzędnicy departamentu wprowadzili do polskiego rybołówstwa zaplanowany bałagan, który miał zniszczyć polskie rybołówstwo przybrzeżne, poprzez odebranie mu unijnych funduszy i przekierowanie ich do rybołówstwa paszowego.
3. Blokowane są spotkania z rybakami również przy udziale zarządów grup producenckich
4. Jedynym celem urzędników jest skasowanie polskiego rybołówstwa przybrzeżnego.
5. Polscy rybacy przekażą tę sprawę do przedstawicieli rządu, w celu ratowania polskiego rybołówstwa
5, Nagranie ze spotkania zostanie skierowane do ministra Kowalczyka.
Kolega z Ustki- " Nie chcę kasować swojego statku ale widzę w kasacji jeden ważny dla mnie argument, już nigdy nie musiałbym wtedy oglądać ani słuchać tych krętaczy z Departamentu Rybołówstwa."
Sylwester Włoch - " Pomoc de minimis będzie można uzyskać wyłącznie po skasowaniu statku i firmy"
Koledzy dajcie wreszcie link do tego nagrania, niech cała Polska razem z Kaczyńskim zobaczy co złodziejska sitwa przygotowała polskim rybakom.
Za bardzo przyzwyczailiście się do grabienia dziedzictwa rybaków i marnowania kluczowego dla zabezpieczenia dostaw żywności i cennego gospodarczo surowca na paszę bo w nosie macie cele wspolnej polityki rybackiej i odjechaliscie juz z od dostawania publicznych pieniędzy wypracowanych przez polaków za miske ryżu.
https://www.portalmorski.pl/rybolowstwo/22980-rekordowy-polow-lososia-rybacy-chca-zmian-w-limitach
PortalMorski.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.