Przedstawiciele ponad 130 europejskich organizacji pozarządowych (Kampania na rzecz zakończenia przełowienia w Europie północno – zachodniej, Oceana i Zielony Instytut), które podpisały się pod apelem o zakończenie przełowienia w UE spotkali się z przedstawicielami Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, aby osobiście przekazać list.
Spotkanie odbyło się w związku z przypadającym na 15 i 16 grudnia posiedzeniem Rady Ministrów UE ds. Rolnictwa i Rybołówstwa, podczas którego zostaną podjęte ostateczne decyzje o wielkości limitów połowowych dla stad ryb Atlantyku północno – wschodniego.
W spotkaniu wzięli udział: Wiceminister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Kazimierz Plocke, Dyrektor Departamentu Rybołówstwa Tomasz Nawrocki oraz Naczelnik Wydziału Zarządzania Zasobami Pani Marta Kaniewska-Królak i Justyna Szumlicz z Departamentu Rybołówstwa. Ze strony organizacji pozarządowych: Justyna Niewolewska - doradca do spraw rybołówstwa organizacji The Pew Charitable Trusts - Europejski Program Morski , Andrzej Białaś z Oceany i Dariusz Szwed, przewodniczący Rady Programowej Zielonego Instytutu – będący sygnatariuszami apelu.
Podczas spotkania Justyna Niewolewska – polska koordynatorka Kampanii na rzecz zakończenia przełowienia w Europie północno - zachodniej – przedstawiła najważniejsze postulaty zawarte
w podpisanym przez 136 europejskich organizacji apelu:
-
Konieczność wyznaczania przez decydentów takich wielkości limitów połowowych, które będą zgodne z doradztwem naukowców, ponieważ tylko wtedy będzie szansa na odtworzenie nadmiernie eksploatowanych stad ryb
-
zwrócenie uwagi na to, że decyzja odnośnie limitów połowowych powinna zostać podjęta w zgodzie ze zreformowaną Wspólną Polityką Rybołówstwa, która wymaga wyeliminowania nadmiernych połowów do 2015r. tam gdzie to możliwe, a najpóźniej, w stopniowy sposób wobec pozostałych stad ryb do roku 2020.
Wiceminister wraz z przedstawicielami Ministerstwa zapewnili, że podejmując decyzje o przyszłych limitach połowowych biorą pod dyskusję rekomendacje naukowców, ale ostateczne stanowisko zostanie podjęte po negocjacjach z pozostałymi członkami Rady Ministrów ds. Rolnictwa i Rybołówstwa UE. Wiceminister Kazimierz Plocke potwierdził również, że głos środowisk pozarządowych jest ważny i będzie brany pod uwagę przy opracowaniu stanowiska.
Sygnatariusze apelu otrzymali zapewnienie o otwarciu Ministerstwa na dialog z przedstawicielami organizacji pozarządowych w związku z podejmowaniem decyzji odnośnie europejskiego rybołówstwa w przyszłości.
Hubert Bierndgarski
[link usunięty]
w podpisanym przez 136 europejskich organizacji apelu, a w europie północno - wschodniej nie widać przełowionego Bałtyku, jak nie widać to nie ma problemu, gratuluję zielonym i ekologom.
Propozycji rozwiązania jest kilka, począwszy od zwiększenia wymiaru ochronnego łowionych dorszy z 38 cm do 40 cm, zwiększenia wymiaru oczka do 120 mm, czy też poprawy selektywności stosowanych narzędzi połowowych, głównie włoków. Większość w tym ostatnim widzi najrozsądniejsz y sposób rozwiązania problemu."
[link usunięty]
PortalMorski.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.