Od 13 października 2014 r. do 14 listopada 2014 r. można składać w ramach Programu Operacyjnego "Zrównoważony rozwój sektora rybołówstwa i nadbrzeżnych obszarów rybackich 2007-2013" wnioski o dofinansowanie "Inwestycji na statkach rybackich i selektywność" (środek 1.3).
Wsparciem będą objęte tylko operacje polegające na zakupie urządzeń niezbędnych do funkcjonowania Systemu Automatycznej Identyfikacji Statku (AIS), który ma na celu poprawę bezpieczeństwa załogi i zgodnie z przepisami wspólnotowymi jest niezbędnym elementem wyposażenia statku rybackiego.
Podstawowym zadaniem AIS jest zwiększenie bezpieczeństwa żeglugi, poprzez automatyczną kontrolę ruchu statków. System ten zapewnia szybsze reagowanie w sytuacji zagrożenia na morzu, przy poszukiwaniach i ratownictwie morskim. AIS jest pokładowym systemem nadającym, za pomocą którego statki w sposób nieprzerwany transmitują swoje dane identyfikujące, pozycję, kurs, prędkość oraz inne parametry do wszystkich znajdujących się w pobliżu statków oraz służb lądowych. Wszystkie jednostki wyposażone w AIS automatycznie otrzymują dane o każdym statku znajdującym się w pobliżu, dzięki czemu możliwe jest szybsze podjęcie działania w celu uniknięcia ewentualnej kolizji.
Pomoc na realizację operacji można pozyskać nie tylko na planowane inwestycje ale również na te, które zostały zrealizowane przed dniem złożenia wniosku o dofinansowanie aczkolwiek nie wcześniej niż przed dniem 29 czerwca 2009 r.
Wnioski o dofinansowanie należy składać do oddziału regionalnego Agencji właściwego ze względu na miejsce zamieszkania albo siedzibę ubiegającego się o taką pomoc. Jeżeli wniosek o dofinansowanie zostanie złożony przesyłką rejestrowaną, dniem złożenia wniosku jest data stempla pocztowego. W przypadku, gdy wniosek o dofinansowanie zostanie dostarczony przesyłką kurierską, dniem złożenia wniosku jest dzień dostarczenia tej przesyłki do ARiMR.
Pomoc jest przyznawana do wyczerpania środków finansowych, zgodnie z kolejnością złożenia prawidłowo wypełnionego i udokumentowanego wniosku o dofinansowanie.
Hubert Bierndgarski
fot. H. Bierndgarski
Pan minister widać bardzo lubi środowisko rybaków bo w tym samym czasie ARiMR uruchamia nabór wniosków dla przetwórców. Pula do rozdania 50 mln.
To jakaś TOTALNA PARANOJA !!!
Ostatni nabór wniosków z Osi 1.3 na modernizację był 2 lata temu !!!
Wyrwano z naszego planowanego w programie operacyjnym budżetu ponad ćwierć miliarda polskich złotych i nikt nie robi z tego faktu problemu bo kasa poszła do hodowcy ryb na dopłaty do koszenia trawników wokół stawów oraz na przetwórstwo na pomysły z beretu na pewno na inwestycje służące poprawie zbytu ryb bałtyckich takich jak krewetki czy panga oraz na dopłaty na sztuczne podtrzymanie przy życiu Lokalnych Centów Pierwszej Sprzedaży Ryb po ok. 2 mln na centrum.
Nic dodać nic ująć :
Czasem trzeba przestać myśleć, aby zorientować się w sytuacji.
Jednak
Kat występuje zazwyczaj w masce — sprawiedliwości.
- 17.06.2010
- 11.07.2012
- 25.07.2013
- 29.08.2013
- 21.02.2014
- --.10.2014
Nabory wniosków na oś 1.3 "INWESTYCJE NA STATKACH RYBACKICH I SELEKTYWNOŚĆ"
- --.11.2012
I TO WSZYSTKO !!!!!!!!
Widać co jest ważniejsze dla kierujących sektorem rybołówstwa oczywiście , że przetwórstwo.
Rybaka nakarmić kasą unijną za postój (chroniąc zasoby) ...
Trójpolówka to najgorsza z możliwych rzeczy jaka mogła się wydarzyć w programie unijnym mającym na celu restrukturyzację i modernizację polskiego rybołówstwa.
Wstyd Panowie Dyrektorzy ... Już sam znak paragrafu wygląda jak narzędzie tortury.
A w przyszłym programie operacyjnym na działania związane z trwałym zaprzestaniem działalności połowowej kwota dofinansowania wyniesie ok. 28 mln złotych.
To będzie bardzo bolesne doświadczenie dla rybaków, którzy przyzwyczaili się do łatwych pieniędzy z dotacji za postój w porcie i nie mają pojęcia o problemach jakie ich dotkną w niedługim czasie.
Odsyłam do lektury:
Gospodarcze i społeczne skutki proponowanych scenariuszy wieloletniego planu zarządzania w bałtyckim rybołówstwie
[link usunięty]
Natomiast stan faktyczny naszej floty - jej liczebność oraz poziom limitów na 2015 są zupełnie odwrotnie proporcjonalne niż symulacja z 2009 roku co oznacza bardzo duże problemy związane z ekonomią połowów.
Fakt, że inne państwa wzięły pod uwagę ten dokument i realizując program operacyjny osiągnęły wynik finalny zbliżony do sugerowanego w opracowaniu, mówi sam za siebie.
Jedynie polskie pomysły w kwestii wykorzystania kasy unijnej doprowadziły do sytuacji katastrofalnej i nieodwracalnej - tak to już jest kiedy decydują o tym totalni laicy.
PortalMorski.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.