Dalekomorscy rybacy ze szczecińskiego „Gryfa” i świnoujskiej „Odry” zaczęli dostawać ostateczne decyzje odmawiające im wypłaty rekompensat za odejście z zawodu. Wspierający ich związek zachęca do skierowania sprawy do sądu.
Możliwość uzyskania comiesięcznej rekompensaty ze środków Europejskiego Funduszu Rybackiego na podstawie nowych przepisów pojawiła się jesienią zeszłego roku. Warunkiem jest trwałe porzucenie zawodu rybaka, ukończenie 55. roku życia i przynajmniej 10-letni staż w zawodzie. Świadczenie ma być wypłacane do ukończenia 65. roku życia, a jego wysokość zależy od stażu pracy w zawodzie.
Do Zachodniopomorskiego Oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa masowo zaczęły napływać wnioski w tej sprawie od byłych pracowników upadłych przedsiębiorstw połowów dalekomorskich - „Gryfa” i „Odry”. Na początku tego roku zaczęli oni dostawać z oddziału odmowne odpowiedzi. Powód: zainteresowani od kilku lat nie pracują już w zawodzie rybaka. Wielu z nich odwołało się od tych decyzji do prezesa ARiMR. Ostatnio docierają do nich z centrali instytucji ostateczne decyzje, które podtrzymują stanowisko oddziału. Przywołują one unijną definicję rybaka jako osoby, której zajęciem jest zawodowe rybactwo na pokładzie czynnego statku rybackiego.
„Mając na uwadze powyższe należy stwierdzić, iż nie można przyznać pomocy finansowej osobie, która odeszła z zawodu rybaka przed dniem złożenia wniosku o dofinansowanie. [..] wnioskodawca, tj. rybak pracujący w zawodzie, wraz z wnioskiem o dofinansowanie winien przedłożyć zobowiązanie do trwałego zaprzestania wykonywania obecnego zawodu” - napisała centrala w uzasadnieniu odmowy udzielonej jednemu z rybaków. Twierdzi ona też, że dyskwalifikujące dla niego jest odejście z zawodu w 2002 r., czyli poza ramami czasowymi rozpisanego na lata 2007–2013 unijnego programu, z którego pomoc jest wypłacana.
Z taką interpretacją nie zgadza się wspierający rybaków Związek Zawodowy Marynarzy i Rybaków Kontraktowych, który ocenia, że w krajowych przepisach nie ma mowy o bezwzględnym wymogu pracy w zawodzie w momencie złożenia wniosku.
- Rybakom nie pozostaje w tej sprawie nic innego, jak zaskarżać te decyzje do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie. Ktoś to musi jako pierwszy zrobić, bo ta pomoc im się należy. Zabiegamy też o rozwiązanie tej sprawy od strony Komisji Europejskiej – mówi Zdzisław Piekarz, przewodniczący ZZMiRK.
M. KUBERA
Rybołówstwo
Nie dla dalekomorskich
18 maja 2010 |
Źródło:
Wklej do przeglądarki i otwórz!
[link usunięty] shack.us/img268/3499/kontrolan ikuotrzym18maj.jpg
Pozew przeciwko Skarbowi Państwa.
PortalMorski.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.