Organizacje rybackie zrzeszające armatorów dużych jednostek domagają się znacznego zwiększenia przewidywanych przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi (MRiRW) rekompensat za niełowienie dorsza w 2009 roku.
Żądanie podwyższenia rekompensat dla armatorów statków o długości powyżej 25,5 metra o 100 proc. to efekt zmian w tegorocznym systemie połowów dorsza wprowadzonych przez MRiRW w wyniku decyzji Komisji Europejskiej.
W styczniu KE uznała, że polskie rozwiązanie przewidujące wypłatę odszkodowań za niełowienie dorsza przy jednoczesnym prowadzeniu połowów innych gatunków ryb (np. śledzia i szprota) jest niezgodne z unijnym prawem.
Żeby utrzymać rekompensaty - od 167 do 307 tys. rocznie w zależności od długości jednostki - polska administracja musiała wprowadzić dodatkowy czteromiesięczny okres całkowitego wstrzymania się od połowów. O takiej modyfikacji systemu połowów wiceminister rolnictwa Kazimierz Plocke poinformował rybaków pod koniec stycznia na spotkaniu w Gdyni.
Według Stowarzyszenia Armatorów Rybackich z Kołobrzegu i Krajowej Izby Przetwórców Ryb z Ustki nowe zasady prowadzenia połowów w 2009 r. bez zmiany stawek rekompensat „nie dają żadnej ekonomicznej możliwości utrzymania dużych kutrów”. Dlatego też organizacje te domagają się zwiększenia kwoty rekompensaty z przewidywanych 210 tys. zł do 420 tys. zł.
Podwyższenia kwoty rekompensaty chce również Zrzeszenie Rybaków Morskich - Organizacja Producentów oraz Przedsiębiorstwo Połowów i Usług Rybackich „Szkuner” z Władysławowa.
W związku ze zmianami wprowadzonymi przez MRiRW pod wpływem KE do tegorocznego systemu połowów dorsza Wolny Związek Zawodowy „Sierpień'80” zażądał w środę w liście skierowanym do premiera Donalda Tuska dymisji odpowiedzialnego za rybołówstwo wiceministra Plocke.
W 2009 r. w Polsce całkowicie zmieniono system połowów dorsza. Wprowadzono rotacyjny program polegający na tym, że w okresie 2009-2011 dana jednostka może łowić ten gatunek ryby tylko w jednym roku; za pozostałe dwa, w których nie będzie mogła łowić, otrzyma rekompensaty. Kutry mogące łowić dorsza wybrano w drodze losowania.
W tym roku wylosowano 147 jednostek mogących łowić ten gatunek ryby przez cały rok (z wyłączeniem okresów ochronnych), zaś pozostałe 311 jednostek całkowicie wstrzymuje się z połowami dorsza i otrzyma rekompensatę. W następnym roku zostanie wylosowana kolejna grupa kutrów, które będą mogły łowić dorsza.
W Polsce zarejestrowanych jest 50 dorszowych kutrów o dł. powyżej 25,5 m. Poławiać dorsza w 2009 r. może 15 takich jednostek.
PAP
Rybołówstwo
Armatorzy dużych jednostek chcą większych rekompensat za dorsza
05 lutego 2009 |
Źródło:
czyżby coś się zmieniło i dlatego tak walczą o możliwość prowadzenia "nieekonomicznych" połowów?
Proponuję zaliczać do okresu czteromiesięcznego dni sztormoew i problem jest rozwiązany.
PortalMorski.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.