Prawo, polityka

Rząd Hiszpanii wzywa do objęcia sankcjami UE rosyjski gaz skroplony (LNG), choć w ubiegłym roku ten iberyjski kraj, który posiada największą liczbę terminali regazyfikacyjnych w Unii Europejskiej, importował go więcej z Rosji niż np. z USA.

Według danych przekazanych PAP przez hiszpańskie ministerstwo transformacji ekologicznej, odpowiedzialne za energetykę, udział rosyjskiego LNG w imporcie do Hiszpanii w 2024 r. wyniósł 21,3 proc., podczas gdy import z Algierii - 38,5 proc., a z USA – 16,6 proc.

- Odsetek ten jest nieco wyższy niż w 2023 r., kiedy import LNG z Rosji wyniósł 18,3 proc., a także od poprzednich lat ze względu na rosnącą rolę Hiszpanii jako międzynarodowego hubu LNG – podkreślił resort.

Agencja Bloomberg poinformowała we wtorek, że rosyjski tankowiec Cool Rover ze skroplonym gazem ziemnym, przewożący ładunek z rosyjskiego terminalu eksportowego Portowaja koło Wyborga (obwód leningradzki), objętego w zeszłym tygodniu sankcjami USA, przybył do hiszpańskiego portu Huelva na południowym zachodzie kraju.

- Pokazuje to, że Europa nadal jest skłonna przyjmować LNG z Rosji, aby zaspokoić swoje zapotrzebowanie pomimo pogłębiających się napięć związanych z wojną na Ukrainie – podał Bloomberg zauważając, że rosyjskie dostawy LNG do Europy osiągnęły w ubiegłym roku rekordowy poziom.

Hiszpania, która posiada największą liczbę terminali regazyfikacyjnych w UE, stała się wraz z Francją głównym odbiorcą rosyjskiego LNG w Europie w ostatnich dwóch latach – zauważył w komentarzu dla PAP Ignacio Urbasos, ekspert ds. energetyki w Królewskim Instytucie Elcano.

W przypadku iberyjskiego kraju znaczna część importu jest związana z długoterminowymi umowami na dostawy z klauzulami take-or-pay, a pozostała część wynika z przekierowań tankowców LNG zarządzanych przez traderów i firmy energetyczne – stwierdził Urbasos.

- Pojawienie się dodatkowych ładunków wynika z dużej niewykorzystanej mocy regazyfikacyjnej Hiszpanii, najwyższej w UE, wraz z konkurencyjnymi cenami regazyfikacji – dodał analityk.

- Hiszpania zawsze sprzeciwiała się importowi gazu z Rosji, wielokrotnie wzywając na forum unijnym oraz zwracając się do operatorów (…) o dywersyfikację dostaw LNG i rezygnację z zakupów surowca pochodzącego z tego kraju – poinformował w przesłanym we wtorek PAP komunikacie resort odpowiedzialny za energetykę.

Rząd w Madrycie podkreśla jednak, że aby skutecznie ograniczyć import LNG z Rosji potrzebna jest jednomyślność państw UE. W zakresie skroplonego gazu do tej pory jej brakowało, dlatego nie został on włączony do żadnego z 14 pakietów unijnych sankcji przeciwko Kremlowi.

Jak przypomniał Urbasos, Hiszpania zobowiązała się, zgodnie z unijnym planem transformacji energetycznej REPowerEU, do wyeliminowania importu rosyjskiego gazu do 2027 r.

Z Madrytu Marcin Furdyna

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.1422 4.2258
EUR 4.2285 4.3139
CHF 4.512 4.6032
GBP 5.0331 5.1347

Newsletter