Porty, logistyka

Stowarzyszenie Polskich Regionów Korytarza Transportowego Bałtyk-Adriatyk jest liderem nowego projektu badawczego „Decarbonization of Maritime Sector and its Impact on Green Energy Transition" (akronim DeCoInter), który stanowi kontynuację projektu realizowanego w 2022 roku w ramach funduszy zalążkowych SeedMoney

Decyzja o dofinansowaniu zapadła na ostatnim Komitecie Monitorującym Programu Południowego Bałtyku 2021-27.

Projekt będzie realizowany od stycznia 2025 roku do końca 2027 roku, a jego budżet wynosi 2 134 730 EURO, przy dofinansowaniu ze strony UE na poziomie 80 proc. Celem projektu jest wspieranie transformacji energetycznej poprzez wdrażanie technologii energii odnawialnej i paliw alternatywnych w portach morskich Południowego Bałtyku.

W projekcie uczestniczyć będzie szerokie grono partnerów reprezentującym porty morskie, samorządy terytorialne, organizacje naukowe i instytucje otoczenia biznesu z pięciu krajów - w tym czterech z Polski (oprócz Lead Partnera również Zarząd Morskiego Portu Szczecin-Świnoujście, Uniwersytet Morski, Fundacja Motus), dwóch z Litwy oraz po jednym ze Szwecji, Dani i Niemiec.

Przygotowany zostanie specjalny pilot dekarbonizacji oraz narzędzie służące mapowaniu potrzeb transformacji energetycznej na obszarze dużych portów morskich, a także wytyczne dla Strategii Transformacji Energetycznej bałtyckich portów morskich. Oprócz tego powstanie szereg bardziej szczegółowych opracowań badawczych i wdrożeniowych dedykowanych konkretnym portom np. koncepcja wdrożenia OPS (Onshore Power Supply) w Portach Szczecina i Świnoujścia.

Dodatkowo przewidziane są działania związane z promocją, edukacją, transferem wiedzy w zakresie najlepszych praktyk i badań w kierunku zielonych technologii w sektorze morskim, a także tworzenia sieci współpracy i kooperacji w oparciu o samorządy regionalne i ich instrumenty decyzyjne.

Więcej szczegółów na stronie Stowarzyszenia Polskich Regionów Korytarza Transportowego Bałtyk-Adriatyk https://bac.pl/

Michał Graban

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.0491 4.1309
EUR 4.2097 4.2947
CHF 4.5098 4.601
GBP 5.0936 5.1966

Newsletter