Akcjonariusze Grupy Azoty nie podjęli uchwały w sprawie zabezpieczeń na rzecz instytucji finansowych, z którymi grupa negocjuje wydłużenie finasowania - wynika z czwartkowego komunikatu spółki. W środę negatywną rekomendację w tej sprawie przedstawiła rada nadzorcza Grupy Azoty.
Z komunikatu po odbywającym się w czwartek nadzwyczajnym walnym zgromadzeniu akcjonariuszy (NWZA) Grupy Azoty wynika, że akcjonariusze spółki nie podjęli uchwały w sprawie wyrażenia zgody na ustanowienie przez Grupę Azoty zastawów rejestrowych na aktywach spółki, w tym m.in. na rzeczach ruchomych lub prawach i zastawów finansowych lub cywilnych.
Poinformowano również, że walne nie uchwaliło zgody na ustanowienie przez spółkę hipotek umownych łącznych na prawie własności albo użytkowania wieczystego określonych nieruchomości oraz zgody na złożenie przez spółkę oświadczeń o poddaniu się egzekucji.
W środę 17 lipca br. rada nadzorcza Grupy Azoty wydała negatywną rekomendacje w tej sprawie. Rada w rekomendacji zwróciła uwagę, że konieczne jest uprzednie zatwierdzenie wynegocjowanej umowy długoterminowej z wierzycielami, której elementem powinny być zabezpieczenia będące przedmiotem proponowanej uchwały. "W ocenie rady nadzorczej brak zatwierdzenia w/w umowy z wierzycielami powoduje, iż podjęcie przez Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie w/w uchwały w przedmiocie ustanowienia zabezpieczeń,(...) na obecnym etapie byłoby przedwczesne" - stwierdziła rada nadzorcza w rekomendacji na NWZA, dodając, że jednocześnie nie rekomenduje podjęcia takiej uchwały przez Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Grupa Azoty 18 lipca 2024 r.
- Naszym priorytetem jest porozumienie się z bankami w celu ustalenia realnego planu naprawczego i wdrożenia go w życie. W perspektywie roku planujemy dokonać m.in. szczegółowego przeglądu rentowności instalacji produkcyjnych. Zaktualizujemy w tym okresie strategię Grupy. Naszym celem jest, aby w perspektywie 36 miesięcy móc powiedzieć o perspektywach rozwoju biznesu i źródłach jego finansowania - powiedział pod koniec kwietnia br. w wywiadzie dla PAP prezes Grupy Azoty Adam Leszkiewicz.
W maju Grupa Azoty podpisała kolejny aneks do porozumienia z instytucjami finansującymi, obowiązujący do 30 lipca br. Zawarcie aneksu do porozumienia zapewnia dalsze utrzymanie dostępności limitów w ramach umów o finansowanie i niepodejmowanie przez instytucje finansujące działań mających na celu anulowanie lub zredukowanie dostępnych limitów umów o finansowanie, jak również niewykorzystywanie określonych praw wynikających z umów o finansowanie w związku z ich naruszeniem lub potencjalnym naruszeniem w okresie obowiązywania porozumienia.
Grupa Azoty to drugi w UE producent nawozów azotowych i wieloskładnikowych. Jest jedynym producentem melaminy w Polsce. Wytwarza również takie produkty jak: poliamid, alkohole OXO, plastyfikatory czy biel tytanowa. Grupa Azoty to spółka akcyjna, w której Skarb Państwa posiada 33 proc. akcji. W skład grupy wchodzą m.in. Grupa Azoty Police, Grupa Azoty Kędzierzyn, Grupa Azoty Puławy.