Porty, logistyka

Państwowa spółka Węglokoks objęła udziały w spółce Port Północny. Mimo ogłoszenia w październiku ub. r. "sfinalizowania transakcji zakupu" akcji Portu Północnego, formalnie większościowym akcjonariuszem portu firma stała się dopiero w ub. piątek 1 marca br.

"29 lutego, po spełnieniu się warunków zawieszających, Węglokoks i SeaInvest zamknęły transakcję nabycia udziałów PPS Port Północny i zawarły umowę transferu udziałów. Tym samym z dniem 1 marca Węglokoks wchodzi w prawa większościowego właściciela Portu Północnego" – głosi lakoniczny komunikat, opublikowany na stronie Węglokoksu 29 lutego br.

Nabycie przez Węglokoks S.A. akcji Przedsiębiorstwa Przeładunkowo-Składowego „Port Północny” uroczyście ogłoszono 5 października ubiegłego roku podczas konferencji prasowej na terenie Portu Północnego w Gdańsku. W wyniku transakcji Węglokoks – jak wówczas podano - grupa kapitałowa zrzeszająca spółki z sektora stalowego, energetycznego i logistycznego, nabyła 80,43 proc. akcji PPS Port Północny od belgijskiej firmy SeaInvest, co dawało Węglokoksowi kontrolę nad spółką.

Jak się jednak okazało, była to transakcja warunkowa, która ostatecznie została „dopięta” kilka dni temu, po spełnieniu „warunków zawieszających”. O jakie warunki chodziło?

- Do zamknięcia transakcji i objęcia władztwa korporacyjnego przez Węglokoks dojdzie po spełnieniu warunków zawieszających opisanych w umowie – informował w odpowiedzi na zapytanie portalu trojmiasto.pl rzecznik prasowy Węglokoksu Jarosław Latacz. Jak dodał, taka procedura jest standardowa dla tego typu transakcji.

Ostatecznie do owego zamknięcia doszło 29 lutego br. Okazało się bowiem, że zakup akcji miał być pokryty nie tylko własnym wkładem finansowym Węglokoksu, ale także środkami z kredytu konsorcjalnego, którego udzielają Bank Gospodarstwa Krajowego oraz PKO Bank Polski S.A., a szczegóły tej drugiej formy finansowania określono w styczniu br. Rozmowy Węglokoksu z ww. konsorcjum banków toczyły się już od listopada 2022 r.

"Określone w ww. umowie nabycia warunki zawieszające zostały spełnione - 11 stycznia spełniony został ostatni z nich. 12 stycznia 2024 r. zarząd Węglokoks S.A. wyraził zgodę na zaciągnięcie zobowiązania finansowego zgodnie ze wstępnymi warunkami przedstawionymi przez Konsorcjum, a następnie 16 lutego 2024 r. uzyskał zgodę Walnego Zgromadzenia na ustanowienie zabezpieczenia spłaty kredytu inwestycyjnego. Zgodnie z obecnym harmonogramem transakcji zamknięcie planowane jest do końca lutego 2024 r." – wyjaśniło Ministerstwo Aktywów Państwowych w odpowiedzi na pytanie portalu trojmiasto.pl.

Od 1 marca br. Węglokoks S.A. posiada pakiet kontrolny w Przedsiębiorstwie Przeładunkowo-Składowym „Port Północny”. Natomiast 20 proc. akcji należy do ArcelorMittal.

GL / z mediów

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.0845 4.1671
EUR 4.2992 4.386
CHF 4.6143 4.7075
GBP 5.1641 5.2685

Newsletter