Pandemia Covid-19 nie utrudnia realizacji projektu budowy Rail Baltica, transeuropejskiego korytarza kolejowego łączącego Warszawę, Kowno, Rygę, Tallinn i Helsinki – poinformował we wtorek litewski resort transportu. Przebieg prac omówili podczas telekonferencji ministrowie Litwy, Łotwy i Estonii.
Pandemia Covid-19 nie utrudnia realizacji projektu. Prace trwają we wszystkich trzech krajach bałtyckich - czytamy w komunikacie litewskiego ministerstwa transportu.
Zaznacza się w nim, że obecnie trwają prace projektowania 643 km nowej linii kolejowej – przyszłej całej drogi w Estonii i na Łotwie oraz dwóch odcinków na Litwie od Kowna do granicy łotewskiej.
Ministerstwo poinformowało, że w ubiegły piątek szefowie odpowiednich resortów trzech krajów bałtyckich podczas telekonferencji omówili realizację projektu i wyrazili przekonanie, że „przyczyni się on do przyśpieszenia gospodarczego w regionie Morza Bałtyckiego po zapaści w wyniku pandemii koronawirusa”.
Litewski minister Jarosław Narkiewicz, którego cytuje komunikat, wskazał, że obecnie „Litwa intensywnie wykonuje roboty (...) i jest gotowa na zrealizowanie projektu Rail Baltica do 2026 roku”.
Czytaj także:
PKP Cargo liczy na wzrost przewozów na magistrali kolejowej Rail Baltica
Minister poinformował też, że „realizująca projekt po stronie litewskiej instytucja Litewska Infrastruktura Kolejowa (Lieuvos geleżinkeliu infrastruktura) rozpoczęła konsultacje rynkowe w sprawie przetargu na wykonanie prac budowlanych na sumę 470 mln euro, który ma być wkrótce ogłoszony”. Minister zachęcił przedsiębiorstwa litewskie, łotewskie, estońskie i z innych krajów do udziału w przetargu i „skorzystania z możliwości”.
Podczas telekonferencji ministrowie trzech państw bałtyckich podkreślili raz jeszcze, że zakończenie budowy linii kolejowej w terminie wymaga odpowiedniego finansowania Unii Europejskiej; wskazali na potrzebę wspólnych wysiłków w negocjacjach nad pozyskaniem długoterminowego unijnego wsparcia finansowego.
Rail Baltica to część transeuropejskiego korytarza, który w przyszłości połączy Niemcy, Polskę, Litwę, Łotwę, Estonię i Finlandię. Zakłada się, że pociągi na trasie będą jeździć z prędkością 160 km/h.
Z Wilna Aleksandra Akińczo
Poniżej mapa przeglądowa z planowaną lokalizacją trasy Rail Baltica.