W dniu 9 kwietnia 2025 roku Uniwersytet Morski w Gdyni zawarł porozumienie z Miastem Gdynia. Współpraca pomiędzy Stronami obejmie obszary w zakresie mobilności miejskiej, transportu i logistyki. Umowę z ramienia Uczelni sygnował JM Rektor prof. dr hab. inż. kpt. ż.w. Adam Weintrit. W imieniu Miasta Gdynia umowę podpisała Prezydent Gdyni Aleksandra Kosiorek.
Niezwykle cieszy mnie podpisane pomiędzy Uczelnią a Miastem Gdynia porozumienie o współpracy w zakresie mobilności miejskiej, transportu i logistyki. Uniwersytet Morski w Gdyni to ważny ośrodek naukowy, który odgrywa kluczową rolę w kształceniu kadr związanych z przemysłem morskim. Niezwykle często nasi absolwenci, którzy przybyli do nas z różnych regionów Polski, ale także zza granicy, po ukończeniu studiów decydują się nie tylko na stałe zamieszkać w Gdyni, ale także łączą oni swoje życie zawodowe z tym miastem, podejmując pracę w Urzędzie Morskim czy gdyńskim Porcie Morskim - powiedział JM Rektor prof. dr hab. inż. kpt. ż.w. Adam Weintrit.
W uroczystym podpisaniu porozumienia uczestniczyli również Prorektor ds. Nauki dr hab. Dariusz Barbucha, prof. UMG, Prorektor ds. Studenckich i Kształcenia dr hab. Sambor Guze, prof. UMG, Prorektor ds. Umiędzynarodowienia, Współpracy i Rozwoju prof. dr hab. inż. Tomasz Tarasiuk, Kanclerz mgr Filip Malata, oraz Tadeusz Szemiot Przewodniczący Rady Miasta Gdynia.
Spotkanie był także okazją do przypomnienia dotychczasowych działań pomiędzy Stronami, jak również do omówienia wspólnych potencjalnych inicjatyw w ramach zbliżających się Obchodów 100-lecia Gdyni, którego przewodniczącym Komitetu Honorowego został Tadeusz Szemiot, a w skład którego weszli również przedstawiciele Uczelni JM Rektor prof. dr hab. inż. kpt. ż.w. Adam Weintrit oraz wieloletnia red. naczelna „Uniwersyteckiego Kuriera Morskiego” mgr Małgorzata Sokołowska.
Nasi eksperci od lat niezmiennie angażują się i wspierają wszelkie inicjatywy służące podniesieniu jakości życia w Gdyni, dzieląc się z jej mieszkańcami swoją wiedzą oraz doświadczeniem. My także możemy liczyć na przychylność władz Miasta Gdynia dla podejmowanych przez Uczelnię działań, za co jestem niezmiernie wdzięczny. Podpisana umowa z całą pewnością jeszcze bardziej pogłębi współpracę pomiędzy Stronami i przysłuży się jeszcze lepszemu rozwojowi zarówno samej Gdyni, jak i naszej Uczelni - przypomniał JM Rektor prof. dr hab. inż. kpt. ż.w. Adam Weintrit.
W ramach podpisanego porozumienia Strony ustaliły m.in. wspólne prowadzenie projektów i analiz dotyczącego zrównoważonego rozwoju, a także organizację i realizację badań terenowych dotyczących mobilności miejskiej, transportu oraz zachowań transportowych mieszkańców i użytkowników przestrzeni miejskiej.
rel (Uniwersytet Morski w Gdyni)