Porty, logistyka

KE wyraziła zadowolenie z podpisanej umowy na dofinansowanie ze środków UE rozbudowy terminalu LNG w Świnoujściu. Rzecznik Komisji mówił, że inwestycja otworzy polski rynek na nowych dostawców gazu i przyczyni się do zapewnienia bezpieczeństwa dostaw surowca.

"Komisja Europejska jest zadowolona z podpisania umowy przez polski rząd (...) w sprawie rozbudowy terminalu LNG w północno-zachodniej Polsce nad Morzem Bałtyckim, który UE finansuje kwotą prawie 128 mln euro pochodzących z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. To jedyny terminal o takiej przepustowości w Europie Środkowo-Wschodniej i Północnej. Gdy będzie gotowy, otworzy polski rynek gazowy na nowych dostawców i przyczyni się do zapewnienia dywersyfikacji i bezpieczeństwa dostaw energii w Polsce" – powiedział w środę na konferencji prasowej rzecznik KE Alexander Winterstein.

W środę prezydent RP Andrzej Duda wziął udział w uroczystości podpisania umowy na dofinansowanie ze środków unijnych rozbudowy Terminalu LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu. Właściciel i operator instalacji, którym jest spółka Polskie LNG, może ubiegać się o zwrot nakładów do maksymalnej kwoty 553 mln zł.

"Polska wkrótce nie tylko będzie całkowicie suwerenna w zakresie dostaw gazu, ale będzie mogła nieść bezpieczeństwo w tym zakresie swoim sąsiadom" - powiedział podczas uroczystości prezydent.

Duda przypomniał posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego z 2006 roku, na którym prezydent Kaczyński "prezentował swoją ideę stworzenia warunków do zapewnienia Polsce rzeczywiście suwerenności energetycznej w zakresie dostaw gazu". Jak zaznaczył, jednym z nich był terminal LNG.

"Dzisiaj te wszystkie plany prezydenta Lecha Kaczyńskiego są po części zrealizowane, a po części realizowane. Dziś stoimy przy gazoporcie, który nosi jego imię (...), który będzie rozbudowywany, będzie mógł przyjąć w ciągu roku nie tylko 5 mld metrów sześciennych gazu, ale niedługo - mam nadzieję, po zrealizowaniu inwestycji, o której dzisiaj mówimy - 7,5 mld, a docelowo ponad 10 mld metrów sześciennych gazu" - mówił prezydent Duda.

Premier Mateusz Morawiecki powiedział na uroczystościach, że dzięki rozbudowie terminalu cena gazu dla wszystkich odbiorców, w tym dla przemysłu, będzie niższa. Podkreślał, że dzięki inwestycji Polska będzie mogła stać się "hubem gazowym" dla całej centralnej Europy, gdyż "zdolności przyjmowania gazu połączone z gazociągiem bałtyckim i połączone również z pewnymi nowymi częściami naszej infrastruktury, o których myślimy, dadzą nam możliwość bycia poważnym graczem w tej części Europy".

Położony na wyspie Wolin terminal LNG został otwarty w 2015 roku, a pierwszy gazowiec z Kataru zawinął do niego 11 grudnia 2015 roku. Operatorem terminalu jest spółka Polskie LNG, która obecnie realizuje program rozbudowy składający się z czterech komponentów - zwiększenia mocy regazyfikacyjnych z 5 do 7,5 mld metrów sześciennych, budowy drugiego nabrzeża przeznaczonego dla mniejszych jednostek pływających, postawienia trzeciego zbiornika na LNG o pojemności 180 tys. metrów sześciennych i budowy bocznicy kolejowej do przeładunku gazu skroplonego na cysterny kolejowe i kontenery.

Z Brukseli Łukasz Osiński

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.0491 4.1309
EUR 4.2097 4.2947
CHF 4.5098 4.601
GBP 5.0936 5.1966

Newsletter