Amerykański urząd regulacyjny (Federal Energy Regulatory Commission - FERC) wydał kolejną już w tym roku zgodę na eksport amerykańskiego LNG. Spółka Kinder Morgan otrzymała zgodę na eksport LNG dla wartego 2 mld dol. projektu Elba LNG. Firma ma już podpisaną umowę na dostawy gazu dla koncernu Shell.
Jest to już 10 projekt na eksport LNG, jaki został zatwierdzony przez FERC. Pierwsze ładunki dla klientów powinny popłynąć z nowego terminalu już w 2018 roku. Symbolicznym jest fakt, że terminal pierwotnie służyć miał do importu surowca. Jednak pod wpływem rewolucji łupkowej amerykanie zaczynają eksport surowca, w tym także do Europy.
Jak dotychczas Amerykański urząd regulacyjny – FERC wydał już 10 pozwoleń na eksport LNG z powstających lub mających wkrótce powstać obiektów do skraplania surowca. Sześć z obiektów znajduję się w trakcie prac budowlanych. Jeden z nich, Sabine Pass, należący do Cheniere Energy rozpoczął już eksport surowca. Kolejne cztery są w trackie prac projektowych, w tym także położony na wyspie Elba LNG. Terminal ma powstać w pobliżu miasta Savannah w stanie Georgia.
Obiekt ma rozpocząć działalność wiosną 2018 roku. Projekt zakłada przekształcenie istniejącego terminalu importowego. Kinder Morgan zawarł już 20-letni kontrakt z firmą Shell na dostawy LNG. Terminal będzie w stanie skraplać ok. 9,9 mln m3 gazu dziennie. - Budowa może rozpocząć się w ciągu 60 dni od podjęcia ostatecznej zgody przez organy regulacyjne - powiedział rzecznik Kinder Morgan Richard Wheatley.
Kinder Morgan poszukuje jeszcze jednak wparcia ze strony funduszy inwestycyjnych, co pomoże w sfinansowaniu projektu. Chodzi o zmniejszenie kosztów kapitałowych w okresie niższych cen ropy naftowej.
BiznesAlert.pl/Bartłomiej Sawicki