Komisja Europejska zaakceptowała w piątek wsparcie budowy terminala instalacyjnego dla morskich farm wiatrowych w Gdańsku kwotą 900 mln zł. Dotację otrzyma spółka Istrana. Wsparcie zostanie przekazane w ramach Krajowego Planu Odbudowy (KPO).
"Zgodnie z unijnymi zasadami pomocy publicznej KE zatwierdziła polskie wsparcie w wysokości około 194 mln euro (900,45 mln zł) na budowę morskiej farmy wiatrowej w porcie morskim w Gdańsku" - poinformowały służby prasowe.
Chodzi o budowę terminala instalacyjnego do budowy morskich farm wiatrowych. Będzie on stanowić przedłużenie terminala kontenerowego Baltic Hub w głąb Zatoki Gdańskiej. Dzięki niemu powierzchnia Polski powiększy się o 21 hektarów.
Jak podała KE, wsparcie trafi do spółki Istrana, która zbuduje terminal. To spółka celowa utworzona przez terminal Baltic Hub oraz Polski Fundusz Rozwoju. Firma otrzyma dotację bezpośrednią. Inwestycja będzie finansowana w ramach KPO, a jej ukończenie w terminie będzie kluczowe dla budowy projektu offshore wpisanego do polskiego planu. W nowym terminalu będzie można zamontować główne komponenty morskich farm wiatrowych o mocy maksymalnie 5 GW.
Polska strategia rozwoju morskich farm wiatrowych zakłada osiągnięcie łącznej mocy zainstalowanej 11 GW do 2040 r. Natomiast do końca obecnej dekady powinno powstać 5,9 GW. Całkowity koszt inwestycji projektu wynosi 1,2 mld zł, a więc 253 mln euro. Pozostałą część sfinansuje sama spółka.
Zgodnie z rewizją KPO zaakceptowaną w zeszłym tygodniu przez KE, a którą rząd Polski wysłał do Brukseli w kwietniu, roboty budowlane mają się rozpocząć na początku III kwartału 2024 r. Terminal ma zostać oddany do użytku w 2026 r. i być eksploatowany na podstawie umowy dzierżawy zawartej pomiędzy Istraną a zarządem portu morskiego w Gdańsku do 2055 r.
Z Brukseli: Magdalena Cedro