Offshore

Ministerstwo Infrastruktury wydało decyzje o udzieleniu pozwoleń na wznoszenie wykorzystywanie sztucznych wysp, konstrukcji i urządzeń w polskich obszarach morskich dla przedsięwzięć polegających na budowie morskich farm wiatrowych. Decyzja dotyczy m.in. obszarów na Bałtyku, o które ubiegała się Grupa PGE w ramach postępowań rozstrzygających – poinformowała PGE Baltica w komunikacie 21 bm.

Grupa PGE jest niekwestionowanym liderem morskiej energetyki wiatrowej w Polsce. Realizujemy największe pod względem mocy wytwórczych inwestycje OZE na Bałtyku. Dzisiaj otrzymaliśmy z Ministerstwa Infrastruktury ostateczne decyzje dotyczące pięciu pozwoleń, które umożliwią wybudowanie w przyszłości kolejnych elektrowni wiatrowych na morzu. Łączna potencjalna moc farm wiatrowych planowanych do budowy na nowych obszarach wynosi ok. 3,9 GW. To dodatkowa moc w stosunku do już realizowanych obecnie projektów PGE. Realizacja planów i zagospodarowanie nowych obszarów w kolejnych latach spowoduje, że nie tylko osiągniemy, ale wręcz przekroczymy nasz strategiczny cel 6,5 GW mocy ze źródeł offshore zakładany na 2040 rok – powiedział Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

Spółka poinformowała o nowych akwenach przyznanych Grupie PGE.

Obszary 43.E.1 i 44.E.1, znajdują się blisko realizowanych przez PGE projektów morskich farm wiatrowych oraz budowanego portu serwisowego w Ustce. W przypadku pierwszego obszaru, potencjalna moc farmy wiatrowej wynosi 990 MW, powierzchnia to około 118 km kw., a odległość od brzegu - ok. 42 km. Wnioskodawcą  była: PGE Baltica 4 sp. z o.o., w której 55,04 proc. udziałów ma PGE, a pozostałe należą do Tauron Polska Energia SA.

W odniesieniu do obszaru 44.E.1, o potencjalnej mocy 975 MW, powierzchnia wynosi około 121 km kw., a odległość od brzegu ok. 48 km. Wnioskodawcą jest Elektrownia Wiatrowa Baltica 9 sp. z o.o., należąca w całości do PGE.

Kolejne obszary - 60.E.3 i 60.E.4 położone są w pobliżu projektów Baltica 1. Pierwszy, sąsiadujący z nim bezpośrednio, reprezentuje moc 1185 MW. Jego powierzchnia wynosi ok. 143 km kw., a odległość od brzegu około 78 km. Wnioskodawcą jest Elektrownia Wiatrowa Baltica 1 sp. z o.o., w której 100 proc. udziałów posiada PGE.

Natomiast potencjalna moc farmy, która ma powstać na obszarze 60.E.4, o powierzchni około 77 km kw., znajdującym się około 85 km od linii brzegowej, wyniesie 555 MW. W tym przypadku wnioskodawcą jest Elektrownia Wiatrowa Baltica 5 sp. z o.o., w której PGE posiada 66,19 proc. udziałów, zaś pozostałe należą do Enea SA.

Z kolei obszar 45.E.1 znajduje się w sąsiedztwie realizowanych projektów Baltica 2 i Baltica 3, bezpośrednio granicząc z obszarem, na którym realizowany jest projekt Baltica 2.Jego powierzchnia, to około 17 km kw., potencjalna moc farmy - 210 MW, a odległość od brzegu - około 32 km. Wniosek złożyła Elektrownia Wiatrowa Baltica 2 sp. z o.o., należąca w połowie do PGE i do Ørsted.

Łączny potencjał morskich farm wiatrowych, które można zbudować na wszystkich tych obszarach przekracza 3,9 GW. Obecnie Grupa PGE przygotowuje się do budowy morskich farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim o łącznej mocy 3,4 GW.

Baltica 2 o mocy ok. 1,5 GW i Baltica 3 o mocy ok. 1 GW składają się na Morską Farmę Wiatrową Baltica, która ma rozpocząć produkcję energii elektrycznej jeszcze w tej dekadzie. PGE realizuje ten projekt we współpracy z Ørsted. Niezależnie od MFW Baltica Grupa PGE przygotowuje się do budowy projektu Baltica 1 o mocy ok. 0,9 GW. Ta farma wiatrowa przewidziana jest do oddania do eksploatacji po 2030 roku.

rel (PGE Baltica)

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.0845 4.1671
EUR 4.2992 4.386
CHF 4.6143 4.7075
GBP 5.1641 5.2685

Newsletter