Offshore

Operator przesyłowy energii elektrycznej PSE poinformował we wtorek o unieważnieniu przetargów na elementy podmorskiego kabla , który ma połączyć Polskę z Litwą. Powodem jest przekroczenie w ofertach budżetu inwestycji.

Harmony Link jest planowany jako stałoprądowe połączenie w technologii HVDC. Ma mieć długość ok. 330 km, zdolność przesyłową rzędu 700 MW i połączyć Żarnowiec z litewskim Darbenai. Zgodnie z obecnymi założeniami, ma być gotowe na początku 2028 r. i służyć przede wszystkim do handlu energią elektryczną.

Jak podało PSE w komunikacie, litewski operator Litgrid unieważnił przetarg na wybór wykonawcy kabla w ramach projektu Harmony Link. W konsekwencji tego również PSE unieważniły przetarg na budowę stacji konwerterowych w ramach tego projektu - poinformował polski operator.

Jak wyjaśniło PSE, łączny koszt realizacji inwestycji, uwzględniający złożone oferty, wyniósłby ok. 1,6 mld euro i znacznie przekroczyłby jej budżet, szacowany na 680 mln euro. PSE i Litgrid planują powtórzyć postępowanie na budowę Harmony Link - podał też polski operator.

Harmony Link to nowe międzysystemowe połączenie do wymiany energii elektrycznej między Litwą a Polską, które połączy stację elektroenergetyczną Żarnowiec w województwie pomorskim w Polsce ze stacją elektroenergetyczną Darbėnai w rejonie Kretinga na Litwie. Kluczowym elementem tego połączenia jest kabel wysokiego napięcia prądu stałego (HVDC) o mocy przesyłowej 700 MW. Połączenie elektroenergetyczne będzie miało długość ok. 330 km, z czego ok. 290 km będzie stanowić część morska.

Kabel podmorski poprawi bezpieczeństwo energetyczne regionu, umożliwiając Litwie, Łotwie i Estonii zsynchronizowanie ich systemów elektroenergetycznych z obszarem synchronicznym Europy kontynentalnej (CESA). Harmony Link zwiększy niezawodność dostaw energii dla odbiorców w całym regionie, a uczestnikom rynku da większe możliwości w zakresie wymiany energii elektrycznej w Europie.

Prace przygotowawcze związane z Harmony Link trwają od początku 2019 roku. Przewidywany termin zakończenia budowy tego połączenia to 2025 rok.

Inwestorami projektu są operatorzy polskich i litewskich systemów przesyłowych energii elektrycznej, tj. Polskie Sieci Elektroenergetyczne SA (PSE) oraz Litgrid.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.0148 4.096
EUR 4.2234 4.3088
CHF 4.525 4.6164
GBP 5.1122 5.2154

Newsletter