Offshore

W środę 11 bm. w Gdańskim Inkubatorze Przedsiębiorczości STARTER firmy Polenergia, Equinor i Gamesa Renewable Energy zaprosiły potencjalnych dostawców komponentów i usług dla morskich farm wiatrowych na Bałtyku.

W wydarzeniu wzięło udział ponad 100 polskich firm i potencjalnych usługodawców, którzy spotkali się z przedstawicielami spółek Polenergia i Equinor, prowadzących najbardziej zaawansowane inwestycje w farmy wiatrowe na Bałtyku oraz firmy Siemens Gamesa Renewable Energy, będącej preferowanym dostawcą turbin wiatrowych dla projektów MFW Bałtyk II i MFW Bałtyk III.

- Takie spotkania mają ułatwić polskim firmom wejście na rynek offshore. Są dla nich doskonałą okazją, by dowiedzieć się, jak uczestniczyć w naszych projektach na etapie budowy, jak i późniejszej obsługi oraz serwisu. Dla nas to nie tylko możliwość nawiązania dobrych relacji z potencjalnymi, lokalnymi dostawcami komponentów i usług oraz do omówienia możliwości ewentualnej, przyszłej współpracy, ale też okazja do wdrażania naszej wizji zrównoważonej modernizacji polskiej gospodarki – stwierdza Maciej Stryjecki, dyrektor ds. Morskiej Energetyki Wiatrowej w Polenergii.

Na spotkaniu przedstawiono najważniejsze informacje na temat obu projektów i harmonogramy ich realizacji, a także zasady procesu zamówień komponentów i usług. Omówione zostały szczegółowe pakiety zamówień, poszukiwane innowacje i kompetencje, normy i wymagania. Przedsiębiorcy dowiedzieli się, w jaki sposób mogą aplikować oraz jakie warunki formalne muszą spełnić, aby włączyć się łańcuch dostaw. Mieli też możliwość bezpośredniego kontaktu z osobami reprezentującymi działy zakupów konkretnych komponentów.

- Cieszy nas tak wysoka frekwencja polskich przedsiębiorców, którzy widzą w rozwoju nowej gałęzi przemysłu energetycznego w Polsce szansę na własny, zrównoważony rozwój. To dobry prognostyk dla inwestycji rozwijającego się sektora. Nam z kolei zależy na maksymalnym zaangażowaniu krajowych dostawców i wykonawców. Chcemy współpracować nie tylko z dużymi ogólnopolskimi firmami, ale także z małym lokalnym biznesem - podkreśla Bjørn Ivar Bergemo, Project Director MFW Baltyk II i MFW Bałtyk III z Equinor.

Na specjalnych sesjach tematycznych eksperci Siemens Gamesa Renewable Energy rozmawiali indywidualnie z dostawcami o konkretnych pakietach zakupowych, w tym o łopatach wirnika, systemach elektrycznych, systemach mechanicznych i hydraulicznych, elementach konstrukcyjnych gondoli, wieżach wiatraka, a także o usługach towarzyszących i serwisowych. Współpraca ze światowym liderem w produkcji turbin wiatrowych, to szansa dla polskich firm na zaangażowanie się nie tylko w krajowe, ale także w globalne łańcuchy dostaw dla offshore.

- Polska w wielu segmentach łańcucha dostaw ma już doświadczenie i sukcesy, w szczególności w zakresie elementów elektrycznych lub produkcji konstrukcji stalowych. Komponenty dla turbin wiatrowych to kolejna branża, w której polscy dostawcy mogą wykazać swoje przewagi – wysokie przygotowanie techniczne, elastyczność, dobrze wyposażone parki produkcyjne – dodaje Tiago Duran, Sales Project Procurement Manager z Siemens Gamesa Renewable Energy.

Do 2030 roku w polskiej strefie ekonomicznej Morza Bałtyckiego powstać mają farmy wiatrowe o łącznej mocy bliskiej 6 GW. Wśród nich trzy projekty o mocy 3 GW wspólnie realizowane przez polską Grupę Polenergia i norweską spółkę Equinor.

Dwa najbardziej zaawansowane projekty MFW Bałtyk II i MFW Bałtyk III, które zlokalizowane będą na wysokości Łeby w odległości 37 i 22 od brzegu, energię elektryczną wyprodukują już w 2027 roku. Trzeci projekt MFW Bałtyk I powstanie około 81 km od wybrzeża, także na wysokości Łeby. Jego uruchomienie planowane jest na 2029 rok.

Morskie farmy wiatrowe MFW Bałtyk II i MFW Bałtyk III zostaną przyłączone do stacji elektroenergetycznej PSE Słupsk Wierzbięcino, a MFW Bałtyk I do stacji w Krzemienicy. Lądowy korytarz infrastruktury przyłączeniowej o długości około 14 km będzie przebiegać przez gminy Ustka i Słupsk.

Jak podkreśla spółka Polenergia, rozwój morskiej energetyki wiatrowej to wielka szansa dla polskich firm. Rozwijająca się branża może stać impulsem rozwojowym dla całej gospodarki, w szczególności Pomorza, które będzie miejscem inwestycji. Stworzy zapotrzebowanie na produkty i usługi krajowych przedsiębiorstw z wielu branż i tysiące nowych miejsc pracy.

GL / rel (Polenergia)

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.0845 4.1671
EUR 4.2992 4.386
CHF 4.6143 4.7075
GBP 5.1641 5.2685

Newsletter