Offshore

W 2022 r. w państwach UE przybyło 15 GW nowych mocy wiatrowych, o jedną trzecią więcej niż w 2021 r. - wynika z opublikowanych w środę wstępnych danych WindEurope, największej europejskiej branżowej organizacji energetyki wiatrowej.

Według WindEurope 90 proc. nowych mocy to turbiny wiatrowe na lądzie, a niemal w całości przyrost jest efektem budowy nowych farm, a nie modernizacji istniejących. Najwięcej nowych mocy przybyło w Niemczech, Szwecji i Finlandii, a dalej w Hiszpanii i Francji.

Organizacja zwraca uwagę na rosnącą efektywność wiatraków, według jej szacunków nowe współczynniki wykorzystania mocy nowych farm lądowych przekraczają 35 proc., a morskich przekraczają 50 proc. Średnia produkcja nowoczesnej turbiny na lądzie sięga już 3 TWh rocznie na każdy 1 GW mocy zainstalowanej. W przypadku morskich wiatraków wskaźnik ten jest na średnim poziomie 4,4 TWh.

W ocenie prezesa WindEurope Gilesa Dicksona, 15 GW nowych mocy jest niezłym wynikiem, biorąc pod uwagę wyzwania, z jakimi mierzył się w zeszłym roku przemysł produkujący dla energetyki wiatrowej, np. z powodu pozrywania łańcuchów dostaw podczas pandemii koronawirusa.

To jednak nie wystarcza, aby osiągnąć zakładane cele polityki klimatycznej - podkreślił Dickson.

WindEurope ocenia, że główną przyczyną opóźnień jest niewydolność procedur administracyjnych. W ocenie organizacji w całej UE na etapie procedur utknęły projekty wiatrowe o łącznej mocy 80 GW.

Rządy wiedzą, że tylko upraszczając zasady i procedury mogą osiągnąć cele i są już oznaki postępów w tej kwestii - podkreślił Dickson, przypominając, że program REPowerEU przewiduje stosowne uproszczenia. Jak dodał, gorszym sygnałem są zwalniające inwestycje. - Zamieszanie wokół zasad rynku energii odstrasza inwestorów. UE musi znów stać się atrakcyjnym miejscem do inwestycji w OZE - podkreślił Dickson.

Jak zauważył, jednocześnie popyt na zieloną energię z wiatraków nigdy nie był wyższy. Odbiorcy przemysłowi chcą więcej energii z wiatru, by dekarbonizować swoją produkcję. Liczba umów typu PPA była dość duża, ale byłaby znacznie wyższa, gdyby poziom inwestycji w nowe farmy wiatrowe był wyższy - podkreślił Dickson. PPA (Power Purchase Agreement) to długoterminowe umowy sprzedaży energii elektrycznej, zawierane bezpośrednio między odbiorcą przemysłowym, a wytwórcą.

wkr/ je/

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.0422 4.1238
EUR 4.2099 4.2949
CHF 4.4539 4.5439
GBP 4.9745 5.0749

Newsletter