Offshore

Sejmowa Komisja Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej skierowała w czwartek do drugiego czytania projekt nowelizacji ustawy o obszarach morskich Rzeczypospolitej Polskiej i administracji morskiej. Nowela ma m.in. uprościć procedury dla branży offshore wind.

Jak wyjaśnił sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury Marek Gróbarczyk, projekt jest wynikiem zmian w zakresie gospodarki morskiej, ma na celu uproszczenie lub uzupełnienie niektórych procedur systemowego dostosowania ustawy do zmieniającego się otoczenia prawnego i poprawy jakości prowadzonych postępowań administracyjnych m.in. w zakresie pozwolenia lokalizacyjnego dla sztucznych wysp, konstrukcji, urządzeń oraz kabli i rurociągów w polskich obszarach morskich, morskich badań naukowych, a także określenia granicy pasa technicznego i ochronnego.

Projekt - jak wskazano w jego uzasadnieniu - wprowadza m.in. zasadę, że "wnioski i pisma w postępowaniach, dotyczących przedsięwzięć wymagających pozwolenia na budowę oraz w postępowaniu rozstrzygającym (…) składa się i doręcza elektronicznie". Zaznaczono, że dla większości inwestycji "forma papierowa nie przystaje do aktualnych wymogów obiegu informacji i powoduje problemy np. przy archiwizacji dodatkowych egzemplarzy wniosków", stanowi też utrudnienie dla inwestorów.

Jak zaznaczył poseł Artur Łącki (KO) ustawa jest oczekiwana przede wszystkim rzez branżę offshore wind, która bez niej "nie bardzo może zacząć inwestycje na polskich wodach terytorialnych". Zasugerował też, by urzędy morskie planowane zmiany granic pasa technicznego musiały konsultować z samorządami na wcześniejszym etapie niż obecnie. Jego zdaniem skróciłoby to prace przy wystawianiu opinii przez samorządy.

Dyrektor Departamentu Gospodarki Morskiej w resorcie infrastruktury Mariola Chojnacka zauważyła, że nowela ustawy "zmierza w tym kierunku, żeby zgody, które wydają urzędy morskie były maksymalnie skrócone", a wnioski będą składane w formie elektronicznej.

"Dajemy też ograniczenie 30 dni, żeby poszczególne organy wypowiedziały się właśnie w tym terminie, ponieważ to one generowały fakt, że dyrektorzy urzędów morskich nie mogli wydawać opinii. W tej chwili będzie po 30 dniach domniemanie pozytywnej opinii przez poszczególne podmioty i urzędy morskie będą mogły natychmiast tę decyzję wydać" - mówiła.

W uzasadnieniu projektu noweli wskazano też, że ma on także na celu "zapewnienie, że badania naukowe prowadzone na polskich obszarach morskich będą prowadzone wyłącznie w celach pokojowych i nie będą zagrażały bezpieczeństwu żeglugi oraz obronności i bezpieczeństwu państwa".

"Projekt ustawy ma także na celu zaktualizowanie listy umów międzynarodowych określających granice wyłącznej strefy ekonomicznej, która znajduje się w art. 67 ustawy zmienianej" – dodano. 

Elżbieta Bielecka  

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.1124 4.1954
EUR 4.2273 4.3127
CHF 4.5038 4.5948
GBP 5.0163 5.1177

Newsletter