Offshore

Grupa RWE złożyła wniosek lokalizacyjny na morską farmę wiatrową o mocy do 1,5 GW w polskim obszarze morskim. Koncepcja uwzględnia efektywne współużytkowanie obszaru.

"RWE jest w pełni zaangażowane i chce dalej przyczyniać się do transformacji energetycznej Polski uczestnicząc w rządowym programie rozwoju morskiej energetyki wiatrowej. Obecnie realizujemy nasz pierwszy projekt offshore na polskich wodach Morza Bałtyckiego, F.E.W. Baltic II. Dlatego miło nam poinformować, że złożyliśmy wniosek lokalizacyjny dla morskiej farmy wiatrowej o nazwie Freeboard I na obszarze koncesyjnym 53.E1. Dla tego pozwolenia lokalizacyjnego zaproponowaliśmy kompleksową koncepcję, opartą na naszym ponad 20-letnim doświadczeniu w morskiej energetyce wiatrowej. Jesteśmy przekonani, że nasza oferta będzie początkiem rozwoju nowej generacji morskich farm wiatrowych w polskiej części Morza Bałtyckiego" - powiedział Sven Utermöhlen, prezes zarządu Offshore Wind, RWE Renewables.

Polska kontynuuje program rozwoju morskiej energetyki wiatrowej rozpoczynając proces konkurencyjny o pozwolenie lokalizacyjne dla morskiej energetyki wiatrowej na obszarze 53.E1,na polskich wodach Morza Bałtyckiego. W postępowaniu bierze udział spółka RWE, która złożyła wniosek o lokalizację morskiej farmy wiatrowej o mocy do 1,5 gigawata, położonej około 75 kilometrów od linii brzegowej, na wysokości Ustki.

Korzystając z własnego doświadczenia w rozwoju morskiej energetyki wiatrowej, efektywnej realizacji projektów i bezpiecznej eksploatacji podobnych morskich farm wiatrowych w Europie, spółka opracowała koncepcję uszytą na miarę dla konkretnego obszaru morskiego, skupiając się między innymi na jego efektywnym współużytkowaniu.

"Sprawna realizacja nowych projektów offshore w Polsce znacząco przybliży nasz kraj do osiągnięcia tak potrzebnej dywersyfikacji źródeł energii i zwiększy udział OZE w miksie energetycznym, zgodnie z założeniami Polityki Energetycznej Polski" - powiedział Grzegorz Chodkowski, wiceprezes Offshore Development Poland w RWE Renewables i dodał: "Bazując na naszym doświadczeniu w morskiej energetyce wiatrowej oraz ścisłej współpracy z lokalnymi społecznościami i firmami z polskiego łańcucha dostaw, znajdujemy się w doskonałej pozycji do realizacji wielkoskalowych morskich farm wiatrowych. Nasz wniosek uwzględnia między innymi efektywne współużytkowanie terenu. Jesteśmy również gotowi do ubiegania się o kolejne pozwolenia lokalizacyjne w polskiej części Morza Bałtyckiego."

Jak podano w oficjalnym komunikacie firmy - RWE od wielu lat przyspiesza polską transformację energetyczną poprzez rozwój, budowę i eksploatację lądowych farm wiatrowych. Dzięki własnemu portfolio, firma plasuje się wśród pięciu największych krajowych operatorów wiatrowych na lądzie. Ponadto RWE stale dywersyfikuje swój polski portfel odnawialnych źródeł energii, inwestując w projekty fotowoltaiczne.

RWE osiąga również kolejne kamienie milowe w realizacji projektu F.E.W. Baltic II, jednej z pierwszych morskich farm wiatrowych w polskiej części Morza Bałtyckiego. Po zakończeniu rozruchu, ta morska farma o mocy 350 MW będzie w stanie wyprodukować ilość zielonej energii elektrycznej wystarczającą, by zaspokoić potrzeby około 350.000 polskich gospodarstw domowych. Poprzez projekt F.E.W. Baltic II, RWE znacząco przyczyni się do rozwoju polskiej gospodarki i jednego ze strategicznych i najbardziej rozwojowych dla RWE rynków w Europie.

Trwając w swoim zaangażowaniu, RWE jest również gotowe do złożenia kolejnych wysocekonkurencyjnych wniosków na pozostałe obszary przeznaczone przez polski Rząd pod budowę morskich farm wiatrowych. Uzyskane w procesie konkurencyjnym pozwolenia lokalizacyjne mają szansę zakwalifikować się i wziąć udział w aukcji o kontrakty różnicowe (CfD) zaplanowanej w 2025 roku.

Jak mówi sama o sobie - RWE jest wiodącym, światowym graczem w dziedzinie odnawialnych źródeł energii i numerem 2 na świecie w morskiej energetyce wiatrowej. Firma jest zdeterminowana, by wnieść swoje globalne doświadczenie i wiedzę techniczną do rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce.

RWE posiada 18 morskich farm wiatrowych w pięciu krajach - w tym Arkonę, jedną z największych morskich farm wiatrowych w niemieckiej części Morza Bałtyckiego o mocy 385 MW. Firma posiada obecnie łącznie około 3 GW mocy zainstalowanej w będących w eksploatacji morskich projektach wiatrowych, buduje farmy wiatrowe Sofia (1,4 GW u wybrzeży Wielkiej Brytanii) i Kaskasi (342 MW u wybrzeży Niemiec) oraz rozwija łącznie ponad 10 GW mocy wytwórczej na całym świecie.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.0181 4.0993
EUR 4.2211 4.3063
CHF 4.4877 4.5783
GBP 5.1001 5.2031

Newsletter