W Polsce na bazie infrastruktury Gaz-Systemu powstanie fizyczny hub. Ponadto spółka stawia sobie za zadanie zapewnienie bezpieczeństwa funkcjonowania systemu przesyłowego i zachowanie ciągłości świadczenia usług operacyjnych oraz podnoszenie swej efektywności operacyjnej i organizacyjnej.
Według zaprezentowanej we wtorek w Warszawie strategii Gaz-Systemu do 2025 roku, która została ujęta w Krajowym 10-letnim Planie Rozwoju na lata 2016-25, spółka zakłada zwiększenie zdolności regazyfikacji terminalu LNG w Świnoujściu między 7,5 a 10 mld metrów sześciennych, budowę połączenia z Danią (tzw. Baltic Pipe) o przepustowości 10 mld metrów sześciennych gazu oraz rozbudowanie systemu przesyłowego w północno-zachodniej Polsce, dzięki czemu możliwe będzie przesyłanie gazu zarówno ze świnoujskiego terminalu jak i z kierunku północnego.
"Sytuacja jaką mamy obecnie na Polskim rynku gazu jest szczególna. Nowe inwestycje w infrastrukturę przesyłową, w połączenie z terminalem LNG w Świnoujściu, zupełnie odmienią funkcjonujący obecnie model importowy. Nasze zasadnicze cele koncentrują się już nie tylko na zapewnieniu bezpieczeństwa energetycznego i radzeniu sobie w sytuacjach kryzysowych. Projektujemy nowe techniczne zdolności przesyłowe i tworzymy taki rynek gazu, na którym możliwa będzie pełna alternatywa w doborze dostawców gazu do Polski i całkowita niezależność od dostaw z któregokolwiek kierunku. Ambicją Gaz-Systemu jest stać się silną, konkurencyjną spółką przesyłową w Europie Środkowo-Wschodniej - powiedział prezes Gaz-Systemu Tomasz Stępień.
W drugim wariancie spółka rozważa rozwój rynku LNG w oparciu o terminal w Świnoujściu oraz możliwość powstania drugiego, pływającego terminalu w rejonie Zatoki Gdańskiej. Podobny, pływający obiekt działa w tej chwili na Litwie w Kłajpedzie. Jest to specjalny statek, który może regazyfikować skroplony gaz LNG. W wariancie tym, spółka rozważa rozbudowę systemu przesyłowego, który umożliwi transport gazu w kierunku południowo-wschodnim, czyli Polska mogłaby go eksportować na przykład na Ukrainę.
Polska zużywa rocznie około 15 mld metrów sześciennych gazu, z czego z zagranicy sprowadza 10 mld metrów sześciennych. Jest to gaz rosyjski, dostarczany na podstawie długoterminowego kontraktu z Gazpromem, bądź sprowadzany z kierunku zachodniego rosyjski gaz kupowany na niemieckich giełdach.
drag/ pz/
A okres dzierżawy taki że można sobie samemu wybudować taki obiekt, Litwa chce go wykupić bo idzie z torbami.
Nie róbmy takich samych błędów jak sąsiedzi, uczmy się i wyciągajmy lepsze wnioski.
Pomysł jest już spalony na starcie.
Gdybyśmy mieli wybudowany wcześniej rurociąg z Norwegią nie było by problemu i nie było by tego całego zamieszania z Nord Stream.
PortalMorski.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.